Dzisiejszy świat konsumuje ogromne ilości energii, potrzebnej nie tylko do ogrzania naszych domostw, ale również do utrzymania i zarządzania skomplikowanymi systemami. Do obsługi całej tej infrastruktury potrzebna jest rzesza specjalistów. Poniższy artykuł odpowie jak zdobyć niezbędne uprawnienia, aby stać się jednym z nich.
Branża energetyczna to nic innego jak obszar, który obejmuje zarówno systemy biorące udział w wytwarzaniu energii elektrycznej, jak i jej odbioru. Zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii do postaci łatwej do wykorzystania.
energii elektrycznej – dostarczanej przy pomocy przewodów elektrycznych i produkowanej przy użyciu różnego rodzaju turbin oraz prądnic.
energii cieplnej – dostarczanej przy użyciu nośnika, takiego jak: ogrzana woda, para wodna lub innego rodzaju płyny.
Niestety energetyka bardzo znacznie obciąża środowisko naturalne, powodując jego stopniowe niszczenie. Ostatnimi czasy państwa podejmują coraz odważniejsze działania na rzecz ograniczenia jej szkodliwego wpływu. Dzieje się to między innymi poprzez coraz głębszą integrację polityki energetycznej z polityką ekologiczną.
Uprawnienia energetyczne to nic innego jak świadectwa kwalifikacyjne. Wydawane są osobom eksploatującym dane grupy urządzeń, sieci oraz instalacji stosowanych w branży energetycznej. Dopuszczenie pracownika do pracy bez tych uprawnień lub wydawanie mu poleceń dotyczących pracy przy urządzeniach energetycznych jest nie tylko naruszeniem przepisów kodeksu pracy, ale również przepisów prawa energetycznego. Działania te podlegają sankcjom karnym.
Uprawnienia energetyczne (grupy) można podzielić na:
uprawnienia energetyczne grupy 1 – jest to inaczej grupa elektryczna. Pracownicy posiadający te uprawnienia mają możliwość eksploatowania różnego rodzaju urządzeń, sieci elektroenergetycznych i instalacji, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają czy w końcu zużywają energię elektryczną.
uprawnienia energetyczne grupy 2 – jest ona nazywana grupą cieplną. Posiadacze tych uprawnień eksploatują i pełnią dozór nad urządzeniami, instalacjami oraz sieciami cieplnymi.
uprawnienia energetyczne grupy 3 – ostatnia z grup to tak zwana grupa gazowa. Posiadacze tych uprawnień mogą eksploatować urządzenia, instalacje i sieci gazowe, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają, magazynują i zużywają paliwo gazowe.
Chcąc zdobyć kwalifikacje w danej grupie, należy spełnić określone wymogi warunkujące otrzymanie świadectwa kwalifikacyjnego.
Uprawnienia energetyczne umożliwiają pracę przy różnego rodzaju urządzeniach, instalacjach i sieciach energetycznych. Nadaje się je w zakresie dwóch równorzędnych rodzajów stanowisk – eksploatacji lub nadzoru.
Prace eksploatacyjne dotyczą obsługi, konserwacji, montażu, remontów i prac kontrolno – pomiarowych. Prace w zakresie nadzoru obejmują swym zasięgiem kierowanie pracą osób, które zajmują się eksploatacją oraz nadzorem w ramach stanowiska technicznego.
Proces zdobywania właściwych kwalifikacji musi być poprzedzony kursem na uprawnienia energetyczne. Aby do niego przystąpić kandydat musi być osobą pełnoletnią, mającą minimum podstawowe wykształcenie i cieszącą się dobrym stanem zdrowia.
Szkolenie energetyczne g1, g2, g3 obejmuje szeroki zakres tematyczny. Kursanci zdobywają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, technologii stosowanych w danym obszarze, zasad właściwej eksploatacji urządzeń czy prawa energetycznego obowiązującego na danym obszarze. Na kursach poruszane są również kwestie związane z ochroną środowiska. W trakcie szkolenia kursanci oprócz wiedzy teoretycznej zdobywają również praktyczne umiejętności, niezbędne do efektywnej pracy w branży energetycznej.
Osoby, które przeszły szkolenie energetyczne są uprawnione do przystąpienia do egzaminu kwalifikacyjnego, przeprowadzanego przez uprawnioną komisję. Jego pisemna część sprawdza wiedzę uczestników z zakresu przepisów prawnych, procedur bezpieczeństwa czy właściwą analizę sytuacji związanych zarządzaniem instalacjami energetycznymi. Na egzaminie praktycznym przyszły pracownik powinien wykazać się umiejętnościami obsługi konkretnych urządzeń czy systemów.
Pozytywny wynik egzaminu równoznaczny jest z otrzymaniem świadectwa kwalifikacyjnego dającego uprawnienia do zajmowania się eksploatacją urządzeń i instalacji w określonym zakresie. Uprawnienia te nie są wydawane bezterminowo i należy je odnawiać co 5 lat.
Osoby posiadające uprawnienia energetyczne g1, g2, g3 stają się nie tylko bardziej konkurencyjne na rynku pracy, ale przyczyniają się również do wzrostu bezpieczeństwa w sektorze energetycznym.
nadesłane
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze