ZUS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta. W ubiegłym roku wydłużono czas pracy na salach obsługi klientów w każdy poniedziałek do godziny 18.00, a dzisiaj część zaświadczeń nie wymaga złożenia pisemnego wniosku.
Od połowy stycznia zniesiono wymóg składania przez klienta wniosku o wydanie części zaświadczeń. Dotyczy to 27 zaświadczeń m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Klient nie musi składać również wniosku gdy chce otrzymać zaświadczenie potwierdzające wysokość lub okres pobieranej renty/ emerytury; zaświadczenie o wypłaconych świadczeniach krótkoterminowych (np. zasiłkach chorobowych, macierzyńskich, świadczeniach rehabilitacyjnych, rodzicielskich); zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego świadczeniobiorców, oraz członków ich rodzin.
Na ustną prośbę o wydanie zaświadczenia pracownik ZUS sam dopyta o szczegóły, wprowadzi je do systemu informatycznego i wydrukuje odpis wnioski do podpisu. Pozostaje już tylko odebrać zaświadczenie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze