Reklama

Kierował z zakazem i po alkoholu


Inowrocławscy policjanci przedstawili zarzut zatrzymanemu 39-latkowi, który był nietrzeźwy i kierował pomimo orzeczonego zakazu. Dodatkowo poruszał się pojazdem bez zgody właściciela. Teraz decyzją sądu najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. 


Do zdarzenia doszło w niedzielę (21.06.2026) w godzinach wieczornych na jednej z ulic Inowrocławia. Dyżurny inowrocławskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że Oplem ma poruszać się nietrzeźwy mężczyzna, a sam pojazd został zabrany bez zgody właścicielki. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Kierujący samochodem 39-latek został zatrzymany przez policjantów „drogówki” kilka ulic dalej. Okazało się, że kierowca był pod wyraźnym wpływem alkoholu. Kontrola alkomatem wykazała ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Ponadto poruszał się samochodem, pomimo sądowego zakazu prowadzenia.

Tego samego dnia trafił do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych, gdzie trzeźwiał. W poniedziałek (22.06.2026) usłyszał zarzut krótkotrwałego użycia cudzego pojazdu mechanicznego oraz recydywy w zakresie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Wcześniej, w 2020 r. sąd, za tego typu zachowania, „zakazał” mu dożywotnio kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Reklama

Wczoraj (23.06.2026), po przedstawieniu przez prokuratora materiału dowodowego, sąd zastosował wobec 39-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu na dwa miesiące.

Za zabór cudzego pojazdu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei lekceważenie wyroków sądu niesie za sobą poważne konsekwencje prawne. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi wysoka grzywna, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, przepadek pojazdu lub jego równowartość, kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat więzienia.

Przypominamy, od 29 stycznia 2026 r. obowiązują zaostrzone przepisy.

Reklama

Szczególnie istotną zmianą jest wprowadzenie obligatoryjnego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wobec sprawcy, który nie zastosował się do wcześniej orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów (art. 42 § 3 k.k.).

Nowe przepisy zaostrzyły odpowiedzialność majątkową sprawców. Zgodnie z art. 44b k.k., w przypadku prowadzenia pojazdu przy zawartości alkoholu co najmniej 1,5‰, sąd obligatoryjnie orzeka przepadek pojazdu mechanicznego lub jego równowartość.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: KPP w Inowrocławiu
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo inowroclaw.info.pl




Reklama