Prezydent Inowrocławia wnioskuje do Premier Szydło. Nieprawdopodobny błąd wyceniany na kilkadziesiąt miliardów zł. Prawie wszystkie grunty kolejowe nie mogą być własnością PKP lecz gmin samorządowych !!!. Jest już w tej sprawie wyrok NSA.
Zawracam się do Pani Premier z wnioskiem o pilną interwencję w rozwiązaniu niezwykle istotnego dla Polski problemu – z pełnym poszanowaniem prawa – zagrożenia realizacji dziesiątek inwestycji kolejowych wartości kilkudziesięciu miliardów złotych.
Kilka dni temu okazało się, że niemal wszystkie grunty PKP powinny być własnością gmin samorządowych i to od 1990 r.
W dniu 27 lutego 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę w sprawie oznaczonej sygnaturą akt I OPS 2/16. Stwierdził w niej, że pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99 ze zm.) oznacza, że nieruchomość ta należała w dniu 27 maja 1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm. .) i jako taka podlegała ustawowej komunalizacji. Powyższe oznacza, że skutkiem prawnym stanu faktycznego, polegającego na posiadaniu gruntów Skarbu Państwa przez PKP bez tytułu prawnego w dacie 5 grudnia 1990 r., byłoby nabycie z mocy prawa użytkowania wieczystego tychże gruntów przez to przedsiębiorstwo, o ile grunty te nie stały się 27 maja 1990 r. z mocy prawa mieniem gminnym (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm.). W takim bowiem wypadku wobec braku jednej z przesłanek nabycia prawa użytkowania wieczystego (w myśl art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”), tj. posiadania w oznaczonym dniu gruntu państwowego, nabycie ex lege nie byłoby możliwe.
W związku z tym wiele wcześniejszych decyzji wydawanych przez wojewodów, a dotyczących przekazania gruntów skarbu państwa w użytkowanie wieczyste PKP, nie mają żadnych podstaw prawnych.
Uchwała powyższa daje gminom szansę na potwierdzenie i sfinalizowanie ich prawa własności nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu PKP w postępowaniach komunalizacyjnych lub zmierzających do wzruszenia prawomocnych decyzji o odmowie komunalizacji albo prawomocnych decyzji wydanych w postępowaniach uwłaszczeniowych o stwierdzenie nabycia przez PKP prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości.
W związku z powyższym, uprzejmie proszę Panią Premier o podjęcie czynności, które ułatwią gminom sprawne i szybkie uregulowanie stosunków własnościowych w powyższych sprawach. Wydaje się, że cel taki mógłby zostać osiągnięty poprzez zobowiązanie Wojewodów do pilnego zorganizowania trójstronnych spotkań pomiędzy gminami, Wojewodami i PKP,
na których wypracowane zostałyby zasady współpracy w zakresie zgromadzenia stosownej dokumentacji potwierdzającej uprawnienia gmin w omawianym zakresie. Niewątpliwie sprawne skomunalizowanie nieruchomości będących w posiadaniu PKP przyspieszyłoby wprowadzenie regulacji prawnej określającej krótkie terminy wydawania rozstrzygnięć w tych sprawach, analogicznie do rozwiązań prawnych, które znajdują się w Kodeksie wyborczym czy ustawie o dostępie do informacji publicznej. Obecnie, kiedy PKP borykają się z problemami związanymi z gospodarowaniem nieruchomościami będącymi w ich posiadaniu, a gminy zainteresowane są ich przejmowaniem, podjęcie przez Panią Premier postulowanych kroków ułatwiłoby, zarówno samorządom jak i PKP, realizację zadań inwestycyjnych zgodnie z obowiązującym w Polsce i Unii Europejskiej prawem.
Niepodjęcie postulowanych przez nas działań grozi chaosem prawnym, paraliżem procesów inwestycyjnych oraz utratą miliardów złotych z Unii Europejskiej. Bez prawa własności utrudniona jest realizacja inwestycji unijnych. Każdy dzień zwłoki w rozstrzyganiu powyższego problemu ponadto naraża budżet państwa na coraz wyższe roszczenia nie tylko ze strony gmin, lecz również Unii Europejskiej.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze