24 października, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II w Inowrocławiu, odbyła się wielka akcja promująca krwiodawstwo i zasady bezpieczeństwa pod hasłem Dar krwi darem serca, dar krwi darem życia!
W sali gimnastycznej szkoły zagościła profilaktyka społeczna, a w jednej z klas odbył się pobór krwi. Organizatorami tego wydarzenia, oprócz szkoły, byli: Komenda Powiatowa Policji, Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, Starostwo Powiatowe, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Studio Tańca Adam Borzęcki. Podziękowania należą się sponsorom: Grupie Wydawniczej Helion i firmie EuroTherm Niewiadomscy! W spotkaniu w sali gimnastycznej wzięli udział zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego Robert Gołdecki, Wizytator Kuratorium Oświaty Sławomir Koniczyński, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy Magdalena Wysocka - Brunka oraz reprezentujące tę instytucję panie Katarzyna Szczęsna
i Marcela Falkiewicz, komendant Powiatowy Policji inspektor Marcin Ratajczak, przedstawiciele policji oficer prasowy asp. szt. Izabella Drobniecka i st.sierż. Michał Parzyszek, przedstawiciel Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st kpt. Ireneusz Traszka, kierownik Oddziału Terenowego RCK pani Aniela Zabłocka, przedstawiciele Nadgoplańskiego WOPR Mateusz Koczorowski i Jarosław Wiśniewski, pan Adam Borzęcki ze Studia Tańca w Inowrocławiu i prezes EuroTherm pan Janusz Niewiadomski.
Dyrektor szkoły pani Grażyna Kadłubowska podkreśliła, że społeczność szkoły chętnie działa w szlachetnym celu. Systematycznie, dwa razy w roku, odbywają się akcje krwiodawstwa. Młodzież ma głęboko zakorzenioną świadomość potrzeby ratowania ludzkiego życia. Zbiórka krwi, która dedykowana była tym razem panu dyrektorowi ZSP
w Kościelcu, przyniosła prawie 11 litrów tego bezcennego leku! Spośród 44 pełnoletnich uczniów oraz grupy nauczycieli, którzy zadeklarowali chęć oddania krwi, zakwalifikowane zostały 24 osoby. Zgromadzona w sali gimnastycznej młodzież otrzymała dużą dawkę informacji o zagrożeniach życia codziennego i sposobach radzenia sobie z nimi. Była okazja do ugruntowania wiedzy na temat korzystania z numeru 112 i resuscytacji. Prezentacje specjalistów przerywały scenki sytuacyjne o zasadach udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez uczniów klas pierwszych, zmagania quizowe, występy szkolnych zespołów. Atrakcją był występ młodych tancerzy ze Studia Tańca Adama Borzęckiego: pary turniejowej Jagody i Gabrysia w tańcu towarzyskim oraz Marysi w układzie jazzowym. Były podziękowania i upominki dla wszystkich zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia. Przyznano również nagrody za przygotowanie plakatów promocyjnych, które zostały przygotowane przez uczniów naszej szkoły Małgorzatę Wawrzyniak, Natalię Mierzyńską, Norberta Domańskiego i Jacka Kilicha. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe laureatom konkursu plastycznego wręczył komendant powiatowy policji insp. Marcin Ratajczak: I miejsce - Piotr Fenske ( klasa technik informatyk/technik teleinformatyk), II- Zuzanna Tyrawska (kl. Ia LO), III – Wiktoria Matuszak (kl. Ia LO),
wyróżnienie - Hubert Czajkowski (kl. Ia technik informatyk).
W podsumowaniu stwierdzono, że cel tego typu akcji jest jeden: pokazanie, że młodzi ludzie mogą nieść pomoc i dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych. Trzeba wiedzieć jak skutecznie działać, aby nie zaszkodzić. A uświadomienie nastolatków, że można ratować życie, dzieląc się własną krwią, zaowocuje w przyszłości. Organizatorki akcji ze strony ZSP nr 1, nauczycielki Aneta Szymańska, Beata Sieradzka i Barbara Rogowska, wiedzą po latach doświadczeń, że oddawanie krwi weszło już w krew społeczności szkolnej.
Bo ten dar jest darem serca i darem życia!
L.B., E.G., M.P.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze