Reklama

Turniej oksfordzkich debat historycznych w "Kasprze"

W przeddzień stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości 29 i 30 października w I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbył się Ogólnopolski Turniej Debat Historycznych "Bohaterowie Niepodległości".

Stanowił on część projektu "Niepodległa", finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Zmierzyły się w nim drużyny z czterech szkół z różnych stron Polski: VII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, II Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu, II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie oraz drużyna gospodarzy - I LO w Inowrocławiu.


Podczas debat oksfordzkich strony omawiały następujące tezy:
1. Przeprowadzenie przez Józefa Piłsudskiego zamachu majowego było uzasadnione.
2. Roman Dmowski miał większy wpływ na kształt granic II RP od Józefa Piłsudskiego.
3. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie powinien stanąć pomnik Wincentego Witosa.
4. Dzień wybuchu powstania wielkopolskiego powinien zostać ustanowiony ogólnopaństwowym świętem narodowym.
5. Reformy rządu Jędrzeja Moraczewskiego zbliżyły nowo powstałą Polskę do cywilizowanego świata.

Reklama

Ostatecznie po ośmiu debatach ("każdy z każdym", a następnie walka o trzecie i o pierwsze miejsce) jednym punktem zwyciężył Konin, na II miejscu uplasowali się gospodarze, na III - Swarzędz, a na IV - Toruń.

Bezpośrednimi organizatorami Turnieju byli nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie I LO Sławomir Drelich i Łukasz Wróbel. W sędziowanie debat i pomoc organizacyjną włączyli się m.in. uczniowie klas społeczno-prawnych, absolwenci i nauczyciele "Kaspra".

An.K.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo inowroclaw.info.pl




Reklama