Reklama

Szeroki strumień pieniędzy na inowrocławskie inwestycje

Ostatni przelew dotarł w tych dniach na konto ratusza. Zakończył on rozliczanie wieloletnich inwestycji ze środków unijnych. W tym czasie w Inowrocławiu remontowano i budowano za ponad 140 milionów złotych.

Kilka dni temu do Urzędu Miasta dotarły ostatnie pieniądze w ramach inwestycji unijnych prowadzonych w latach 2007-2013.

Dlaczego dopiero teraz? Otóż system rozliczania się z inwestycji finansowanych przez Unię Europejską wygląda tak, że pieniądze trafiają do samorządów dopiero po ich zrealizowaniu.

- Niezwykle istotny jest fakt, że w związku z realizacją naszych projektów nie musieliśmy oddawać ani złotówki. To sytuacja rzadka przy tego typu inwestycjach, a oznacza bardzo dobre ich rozliczenie – podkreśla Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Reklama

Przypomnijmy, w latach 2007-2013 w ramach inwestycji realizowanych w oparciu o fundusze pozyskane z Unii Europejskiej w Inowrocławiu zmodernizowano centrum miasta, strefę uzdrowiskową, przebudowano stadion miejski, powstał Inowrocławski Obszar Gospodarczy, wykonano dwa boiska sportowe oraz wiele kilometrów nowych dróg, w tym łącznik ulicy Metalowców z Toruńską. Termomodernizacji poddano 19 budynków publicznych placówek i szkół, a najnowocześniejsze na świecie autobusy są powodem dumy wszystkich mieszkańców.

- Inowrocław przypominał niekiedy wielki plac budowy. Ale wszyscy widzimy, że było warto. Miasto wypiękniało, wiele miejsc i budynków zyskało nowy blask. Wszyscy cieszymy się z możliwości oglądania meczów na pięknym stadionie, chodzenia na imprezy do odnowionego Teatru Miejskiego, czy jeżdżenia nowymi ulicami – zauważa Prezydent Ryszard Brejza. – Budując mieszkania chronione i Środowiskowy Dom Samopomocy zadbaliśmy także o ludzi chorych i samotnych, a niejednokrotnie nawet odrzuconych przez rodziny – dodaje włodarz.

Reklama

Łącznie inwestycje warte były 141 milionów złotych. Dofinansowanie unijne wyniosło 80 mln zł. 11 mln zł stanowiło dofinansowanie z innych źródeł oraz odzyskany VAT. Wkład Miasta wyniósł 50 mln zł.

 

Zestawienie kosztów poszczególnych inwestycji w latach 2007-2013:

Rozwój funkcji uzdrowiskowej (budowa alejek i tzw. Nowe Solanki)       34.994.297,15

Rewitalizacja miasta   (Teatr Miejski, Niebieska Kamienica i inne) 25.842.874,34

Inowrocławski Obszar Gospodarczy                                                           15.489.385,30

Reklama

Budowa dróg (dwa łączniki)                                                                       9.291.191,35

Termomodernizacja budynków                                                                    9.091.495,12

Przebudowa ul. Staropoznańskiej                                                                2.554.084,56

Budowa stadionu lekkoatletycznego                                                                       18.186.100,00

Zakup ekologicznych autobusów                                                                 21.505.595,47

Reklama

Przebudowa al. 800-lecia                                                                             2.199.727,79

Orlik Gimnazjum nr 4                                                                                   1.001.636,43

Orlik Gimnazjum nr 2                                                                                   858.841,93

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo inowroclaw.info.pl




Reklama