Nie dostałem pojemnika to nie muszę segregować. Często ludzie tłumaczą niechęć do segregacji odpadów brakiem odpowiednich pojemników i tym, że skoro zmusza się ich do segregacji, to powinni dostać pojemniki za darmo. Jednak zgodnie z przepisami to na właścicielach posesji spoczywa obowiązek ich zakupienia. Natomiast do systematycznego dostarczania worków zobowiązana jest firma odbierająca odpady.
W większości polskich gmin do dyspozycji mieszkańców danej nieruchomości powinno być dostępne przynajmniej pięć pojemników na różne frakcje odpadów.
Zakup takich pojemników to stosunkowo niewielki jednorazowy koszt i można je bez problemu kpić przez internet. Takie pojemniki będą potem służyć przez długie lata. Jednak jeżeli ktoś z jakiegoś powodu nie chce lub nie może zainwestować kilkuset złotych w takie jak te solidne i duże pojemniki na odpady to może kupić za kilkadziesiąt złotych dostępne w sklepie online stojaki na worki na odpady. Te są niedrogie, lekkie i kompaktowe. Można je złożyć, gdy nie są potrzebna, a znakomicie spełnią swoje zadanie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku stojaków worki nie są zabezpieczone przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, ani przed zwierzętami, które lubię się do śmieci dobierać.
Nie ma sensu segregować odpadów bo i tak trafiają do jednego samochodu
To bardzo popularny mit powtarzany przez wielu świadków wrzucania przez pracowników firmy wywożącej odpady, worków z różnymi frakcjami odpadów do jednego samochodu. Trudno jest z tym mitem walczyć bo przecież ludzie „widzieli na własne oczy”. Jednak jak często w takich przypadkach diabeł tkwi w szczegółach.
Faktycznie zdarza się, że worki o różnym kolorze, a co za tym idzie z różnymi odpadami trafiają do jednego samochodu, jednak są to samochody specjalne. Ich przestrzeń ładunkowa jest podzielona na dwie, a nawet czasem na trzy części, w których odpady są od siebie odseparowane i tak przewożone do sortowni. Pomaga to zaoszczędzić jeżdżenia po kilka razy w to samo miejsce, choć w danej okolicy nie ma tyle odpadów jednego rodzaju, by wypełnić cały pojazd.
W innych przypadkach ten sam samochód z tą samą ekipą podjeżdża kilkukrotnie w tę samą okolicę w krótkim odstępie czasu co również może stwarzać wrażenie, że różne śmieci trafiają razem do tego samego miejsca, jednak czasem trudno zauważyć, że w międzyczasie został już opróżniony z poprzedniej zawartości, bo do sortowni jest niedaleko.
Nie musimy się martwić, że śmieci są mieszane przez firmę sortującą, zwyczajnie jej się to nie opłaca, ponieważ zamiast zarabiać na sprzedaży posegregowanych śmieci, traciłaby pieniądze na drogie składowanie odpadów zmieszanych na wysypisku.
Przez to segregowanie tylko jest bałagan bo Za porządek przy pojemnikach i altanach
śmietnikowych odpowiada firma odbierająca odpady
Czasem słychać właśnie takie głosy, że gdyby nie było segregacji to byłby porządek, bo tak to firma odbierająca nie sprząta po sobie. To nie jest prawda. To nie jest prawda, za porządek wokół śmietników i pod wiatami śmietnikowymi odpowiedzialny jest zarządca nieruchomości. W małych prywatnych posesjach nie ma z rym problemy, spychanie odpowiedzialności na innych ma najczęściej miejsce na dużych blokowiskach. Pracownicy firmy wywozowej odpowiadają jedynie za odstawienie pojemnika w wyznaczonym miejscu. Wszystkie śmieci, które znalazły się obok pojemników musi posprzątać zarządzający nieruchomością. Tak samo to on jest odpowiedzialny za dostawienie nowych pojemników, gdy liczba obecnie używanych jest niewystarczająca i renegocjację umowy z firmą wywozową.
Segregacja śmieci jest bez sensu i niczego nie zmienia
To prawda, że na pierwszy rzut oka segregacja śmieci niczego nie zmienia na lepsze, a nawet pogarsza sytuację lokalnie piętrząc pojemniki i utrudniając życie mieszkańcom. Jednak najważniejsze jest to, czego nie widać, a co dzieje się dalej. Recykling dużej części odpadów pozwala zdecydowanie zmniejszyć ilość śmieci składowanych na wysypiskach. Odzyskiwanie surowców do powtórnego wykorzystania zdecydowanie zmniejsza zapotrzebowanie na surowce nieodnawialne, których zasoby się błyskawicznie zmniejszają.
Indywidualne segregacja śmieci i tak nic nie zmienia
Jest to całkowicie nieuzasadniony wniosek. Najważniejsze działania ekologiczne opierają się na codziennych nawykach i wyborach, takich jak segregacja odpadów. Konsekwentne segregowanie odpadów przez mieszkańców, ma ogromny wpływ na środowisko. Nasze zachowanie jest przykładem dla innych, a coraz większy odsetek przetwarzanych odpadów oznacza mniej wysypisk, mniejsze zużycie surowców naturalnych, energii i wody. Wniosek jest jasny — warto i trzeba segregować odpady, a pozytywny efekt jest odczuwalny zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych. Warto również traktować segregację odpadów jako inwestycję w lepsze warunki życia dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Jeśli nic nie zrobimy, warunki życia naszych dzieci znacznie się pogorszą, co będzie miało negatywny wpływ na ich zdrowie i życie.
Segregowanie śmieci jest skomplikowane i czasochłonne, to już lepiej płacić za wywóz zmieszanych
Jak każda nowa umiejętność, segregowanie odpadów wymaga trochę czasu, by się jej nauczyć. Jednak początkowe problemy szybko mijają, a decyzje dotyczące segregacji odpadów stają się szybkie i trafne, a samo działanie — odruchowe. Obniżona stawka opłaty za wywóz odpadów to bardzo istotny element, dla którego warto poświęcać czas na segregowanie odpadów ale nie jedyny. Przede wszystkim, istotną kwestią jest tutaj nasze środowisko, w którym żyjemy i które ma wpływ na nasze zdrowie i życie.
Konkluzja
Nie dajmy się mitom rozpowszechnianym w Internecie i wśród znajomych. Segregacja odpadów to nasza jedyna szansa na zachowanie planety dla naszych dzieci i wnuków w stanie zdatnym do zamieszkania. Jest też dobrym sposobem na poprawę czystości naszych miast i wsi oraz zminimalizowanie potrzebnej powierzchni do składowania odpadów zmieszanych.
nadesłane
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze