Reklama

Mieszkańcy Janikowa rozmawiali o przyszłości przemysłu w gminie, nowej spalarni QEMETIKI i cenach odbioru ścieków


O przyszłości przemysłu w Janikowie, kosztach odbioru ścieków i planowanej instalacji termicznego przetwarzania odpadów przemysłowych rozmawiali mieszkańcy, samorząd i przedstawiciele Grupy QEMETICA.


Najwięcej pytań dotyczyło projektu nowej spalarni oraz wzrostu ceny za wodę i odbiór ścieków. Burmistrz zapowiedział, że po rozmowach z QEMETICA możliwe jest osiągnięcie stawki za odbiór ścieków i wodę w przedziale od 14 do 16 złotych brutto. To poziom zbliżony, a nawet niższy niż w sąsiednich gminach.

W spotkaniu, które odbyło się 24 czerwca w hotelu Crystal, uczestniczyło ponad 140 osób. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim przyszłości systemu ciepłowniczego miasta i przemysłu, kosztów odbioru ścieków oraz planowanej przez QEMETICA instalacji termicznego przetwarzania odpadów przemysłowych, która ma powstać do 2030 roku w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu przemysłowego w Janikowie.

Reklama

Co dalej z oczyszczalnią ścieków w Janikowie?

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia burmistrza Bartłomieja Jaszcza poświęconego kosztom odbioru ścieków. Burmistrz wyjaśnił, że wzrost cen jest związany z wygaszeniem produkcji sody w Janikowie. W efekcie przestał powstawać szlam podestylacyjny, który przez dziesięciolecia wykorzystywano w procesie oczyszczania gminnych ścieków w zakładowej instalacji utylizacji ścieków poprodukcyjnych. Nie była to jednak oczyszczalnia ścieków z możliwością ich unieszkodliwiania w sposób mechaniczny i biologiczny, a jedynie instalacja utylizacji ścieków poprodukcyjnych, do których dodawano ścieki socjalno-bytowe. Obecnie szlam trzeba transportować z fabryki sody w Inowrocławiu. Znaczną część podwyżki stanowią koszty przewozu blisko 600 m³ szlamu dziennie.

Reklama

Burmistrz poinformował, że gmina przyjęła uchwałę o dopłatach do cen odbioru ścieków, które będą obowiązywać w okresie wakacyjnym. Jednocześnie zapowiedział intensywne prace prowadzone wspólnie z QEMETICA nad optymalizacją procesu oczyszczania, która – przy zachowaniu wymaganych parametrów sanitarnych – pozwoli trwale ograniczyć skalę podwyżki. W jego ocenie realne jest osiągnięcie ceny za wodę i odbiór ścieków na poziomie 14–16 zł brutto za m³, czyli zbliżonym do stawek obowiązujących w okolicznych gminach. Taka stawka obowiązywałaby do połowy 2027 r., a trwają rozmowy o kolejnych latach.

Burmistrz przedstawił także działania gminy zmierzające do budowy nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Podkreślił, że dzięki współpracy z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego udało się zabezpieczyć środki na realizację inwestycji.

Reklama

Jesteśmy na dobrej drodze do zażegnania kryzysu związanego ze wzrostem cen odbioru ścieków. Pracujemy również nad jak najszybszą budową nowoczesnej, gminnej oczyszczalni. Wybrany został już projektant, trwają procedury i chcemy, aby nowy obiekt rozpoczął pracę w 2030 roku. To pozwoli trwale obniżyć koszty odbioru ścieków w gminie – podkreślił Bartłomiej Jaszcz, burmistrz Janikowa.

Nowe źródło ciepła dla miasta i przemysłu

O planowanej inwestycji i przyszłości przemysłu w Janikowie mówił Piotr Kapuściński, odpowiedzialny za rozwój nowego obszaru działalności QEMETICA związanej z gospodarką odpadami. Wyjaśnił, że spotkanie nie jest częścią formalnych konsultacji społecznych. Samorząd i spółka zdecydowały się jednak rozpocząć dialog z mieszkańcami niezwłocznie po prezentacji planów inwestycji.

Reklama

Nie chcemy nikogo niczym zaskakiwać, zachęcamy społeczność do tego, by pytała nas o wszystkie istotne sprawy. Ta rozmowa jest bardzo ważna, potrzebna, bo dotyczy przecież nie tylko naszych planów jako firmy, ale przyszłości gospodarczej całej gminy. Jesteśmy więc do dyspozycji mieszkańców dodał Kapuściński. Jednocześnie zapowiedział, że wniosek o wydanie decyzji środowiskowej firma złoży dopiero za kilka miesięcy.

 

Przedstawiciele QEMETICA wskazywali, że budowa spalarni odpadów wiąże się ze zmianą modelu działalności firmy w Janikowie. QEMETICA stanie się producentem energii cieplnej dla przemysłu i mieszkańców, zapewniając – poza wielomilionowymi wpływami do budżetu gminy – stabilne i konkurencyjne źródło ciepła. Ma to istotne znaczenie dla utrzymania aktywności przemysłowej w Janikowie, a tym samym istniejących, ale też nowych miejsc pracy.  

Reklama

Podczas spotkania przypomniano również, że globalny koncern K+S, który stanie się niebawem nowym właścicielem janikowskiej fabryki soli, zapowiedział plany inwestycji o wartości około 350 mln zł. Burmistrz Janikowa, pracownicy zakładu oraz przedstawiciele związków zawodowych spotkali się już z reprezentantami K+S, aby omówić perspektywy współpracy i dalszego rozwoju zakładu w ramach lokalnej społeczności. Zakład ma stać się głównym ośrodkiem ekspansji firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Modernizacja obejmie m.in. wdrożenie technologii odparowywania solanki z wykorzystaniem systemu MVR, co istotnie zmniejszy jego zapotrzebowanie na energię i tym samym jeszcze bardziej zwiększy konkurencyjność.

Instalacja termicznego przetwarzania odpadów dobrze wpisuje się w model gospodarczy gminy wyjaśniał Piotr Kapuściński.

Reklama

Planowana w Janikowie instalacja termicznego przetwarzania odpadów przemysłowych ma jednocześnie zapewnić tańsze źródło ciepła dla miejskiej sieci ciepłowniczej. W przeciwieństwie do węgla i gazu odpady przemysłowe nie są objęte opłatami za emisję CO₂, a koszty ich zagospodarowania ponoszą przedsiębiorstwa przekazujące je do unieszkodliwienia.

– Instalacja będzie pełnić dwie ważne funkcje. Zapewni ciepło dla przemysłu, wzmacniając konkurencyjność zakładów w Janikowie i ograniczając ryzyko powtórzenia sytuacji związanej z wygaszeniem produkcji sody. Równie ważne będą dostawy ciepła do miejskiej sieci, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli korzystać z niższych cen ogrzewania, mniej uzależnionych od wahań cen paliw kopalnych. Nie należy też zapominać, że będziemy zatrudniać około 50 osób, a do budżet gminy każdego roku trafi nawet 10 milionów złotych z podatków – podkreślił Piotr Kapuściński.

Reklama

Mieszkańcy pytali o bezpieczeństwo i rodzaje odpadów

Najwięcej pytań dotyczyło rodzajów odpadów, które mają być przetwarzane w Janikowie, oraz bezpieczeństwa planowanej instalacji. Przedstawiciele QEMETICA wyjaśnili, że zakład będzie przetwarzał przede wszystkim odpady przemysłowe, takie jak przeterminowane farby, rozpuszczalniki, zabrudzone oleje, przeterminowane leki czy materiały budowlane zawierające żywice. Część z tych odpadów, zgodnie z przepisami prawa, klasyfikuje się w kategorii odpadów niebezpiecznych. Na pytanie mieszkańców o odpady medyczne Grzegorz Student, menedżer QEMETICA odpowiedzialny za projekt, podkreślił, że formalnie tego typu odpady mogą być utylizowane w instalacji, natomiast rynek unieszkodliwiania odpadów medycznych – zwłaszcza szpitalnych – jest w Polsce rozwinięty, a planowana inwestycja QEMETICA nie jest tworzona z myślą o tego rodzaju odpadach. Mieszkańcy dopytywali, czy do spalarni będą trafiać na przykład szczątki zwierząt. Grzegorz Student wyjaśnił, że zdecydowanie nie. Podkreślił, że do tego przeznaczony jest zupełnie inny typ instalacji, a QEMETICA nie będzie ubiegać się o pozwolenia na tego rodzaju odpady.  

Reklama

Wyjaśnił również, że proces spalania będzie prowadzony w temperaturze co najmniej 1100°C, co zapewnia całkowity rozkład związków chemicznych. Bezpieczeństwo instalacji ma gwarantować także odpowiednio zaprojektowany system transportu, magazynowania i kontroli. Instalacja będzie pracowała w zamkniętym obiegu wody, a odpady będą przechowywane w szczelnych magazynach, co ograniczy uciążliwości zapachowe. Na miejscu będzie również nowoczesne laboratorium, które będzie na bieżąco kontrolować, czy odpady, które trafiają do spalarni, są zgodne z kodem zgłoszonym przez ich producenta. Sprawdzenie odpadów to jedna z wielu procedur bezpieczeństwa, które są wdrażane z myślą o pracownikach i osobach przebywających w sąsiedztwie instalacji. 

Podczas spotkania wyjaśniono ponadto, że po procesie termicznego przetwarzania pozostają pozostałości technologiczne stanowiące około 30% masy odpadów. Będą one przekazywane wyspecjalizowanym podmiotom do dalszego zagospodarowania lub unieszkodliwienia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak podkreślił Grzegorz Student, na terenie Janikowa nie będą składowane odpady poprocesowe, a odpowiedni zapis znajdzie się w decyzji środowiskowej.

Reklama

Jestem bardzo zbudowany postawą naszych mieszkańców. Spotkanie dotyczyło przecież trudnych kwestii, trwało przeszło trzy godziny. A mimo to udało nam się rozmawiać spokojnie, z szacunkiem, rzeczowo, nie uciekając od tematów, które budziły największe emocje. Po raz kolejny widzę, jak ogromną wartość mają prawdziwe spotkania, twarzą w twarz, w przeciwieństwie do prób wzniecenia awantur na platformach społecznościowych – skomentował spotkanie burmistrz Bartłomiej Jaszcz.   

Uruchomienie instalacji planowane jest na 2030 rok. Przedstawiciele QEMETICA zapowiedzieli organizację kolejnych spotkań z mieszkańcami i kontynuację dialogu na następnych etapach przygotowania inwestycji.

Reklama

naesłane

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo inowroclaw.info.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości