Beton komórkowy w takiej czy innej postaci znany jest w Polsce od lat. Jednym z pierwszych produktów tego typu był wprowadzony w 1928 roku Celolit, używany do izolacji cieplnej i szybkiego wznoszenia ścian działowych. Mimo to wielu Polakom termin ten jest obcy. Czym są betony komórkowe? Jakie mają zalety?
Betony komórkowe to betony lekkie, otrzymywane przez równomierne wprowadzenie gazu do gęstniejącej mieszanki cementowej. W wyniku tego procesu otrzymuje się zastygnięty beton z uwięzionymi porami powietrza, strukturą przypominający gąbkę lub ciasto. Pojedyńcza kapsułka powietrza określana jest mianem komórki. Gdzie kupić beton komórkowy? Polecamy sklep Bricoman: https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-pustaki-beton-komorkowy-zbrojenie/beton-komorkowy
Powietrze jest wydajnym i przede wszystkim tanim izolatorem termicznym, co sprawia, że beton komórkowy łączy w sobie liczne istotne zalety - jest lekkim, wytrzymałym elementem konstrukcyjnym, dobrze chroni od zimna oraz jest tani. Praca przy układaniu bloczków z betonu komórkowego nowoczesnego typu, z uchwytami montażowymi oraz połączeniami typu pióro-wpust, nie jest zbyt skomplikowana, stąd oszczędza się również na kosztach robocizny.
Na podobnej zasadzie działają pustaki, które poprzez łączenie wytrzymałego materiału z pęcherzykami powietrza otrzymują swe właściwości izolacyjne. Jednakże struktura gazobetonów jest równomiernie porowata, przy czym średnica porów nie przekracza na ogól 2mm, co nadaje im bardzo korzystne właściwości izolacyjne, skutkujące zmniejszonymi kosztami ogrzewania.
Niska masa własna pozwala odciążyć budowlę w miejscach, gdzie wytrzymałość na ściskanie nie jest głównym priorytetem, albo w wypadku domów o lekkim stropie.
Należy przy tym pamiętać, że betony komórkowe wykazują obniżenie wytrzymałości w miarę wzrostu zawartości wilgoci, stąd wynika potrzeba izolowania ich od podłoża tak, by nie nasiąkły.
Wyróżnia się pianobetony i gazobetony. Pianobetony otrzymuje się przez wymieszanie spoiwa (cementu, gipsu itp.), wody i kruszywa ze specjalnie przygotowaną pianą, podczas gdy gazobetony wytwarzane są poprzez dodanie do gęstniejącej zaprawy środków gazotwórczych, powodujących spulchnienie masy.
Należycie dojrzałe betony komórkowe konstrukcyjne charakteryzują się bardzo zadowalającą mrozoodpornością ze względu na porowatość struktury. Stąd na przykład pianobetony cementowe używa się powszechnie:
- jako płyty izolacyjne do ocieplenia dachów i ścian,
- jako otuliny izolacyjne do przewodów w ogrzewnictwie i chłodnictwie
- jako bloki do wznoszenia ścian
- jako płyty zbrojone
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Zalety betonu komórkowego komentarze opinie