:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C pochmurno z przejaśnieniami

Wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia?

Społeczeństwo, Wspólnota mieszkaniowa spółdzielnia - zdjęcie, fotografia

Kupując swoje pierwsze mieszkanie nie można ulegać emocjom: powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nasz wybór podyktowany był jak najbardziej racjonalnymi argumentami.

Aby to jednak było możliwe, musimy najpierw przemyśleć kilka podstawowych kwestii, które prędzej czy później pojawią się podczas procedury zakupu bądź też tuż po sfinalizowaniu transakcji. Jedną z takich kwestii, które będą towarzyszyły nam przez cały okres jego posiadania, jest wybór pomiędzy mieszkaniem w wspólnocie mieszkaniowej a w spółdzielni.

Zalety wspólnoty mieszkaniowej

Tu nie ulega wątpliwości, że wspólnota mieszkaniowa opiera się na większej decyzyjności poszczególnych jej członków co do całości nieruchomości. We wspólnocie okresowe zebrania pomagają wyznaczyć kierunki rozwoju, remonty, rozliczenia energii i wody czy niezbędne inwestycje. Członkowie wspólnoty mają prawo głosu w każdej kwestii, która stanowi porządek obrad, dodatkowo to właśnie spośród mieszkańców wspólnoty wybiera się osoby, które będą ją reprezentowały jako zarząd. Warto wspomnieć, ze to odrębna uchwała reguluje kwotę wynagrodzenia zarządu: mieszkańcy mają więc realne narzędzia, dzięki którym mogą na przykład obniżyć pensje źle pracującemu zarządowi. Nie brakuje również takich zarządów, w których członkowie nie pobierają żadnego wynagrodzenia i pełnią te funkcje społecznie. Dzięki mieszkaniu we wspólnocie mieszkaniowej można mieć większy wpływ na rozwój nieruchomości, ponieważ to sami mieszkańcy decydują, jak chcą zagospodarować przestrzeń wokół budynku, z jakim operatorem podpiszą umowę w sprawie dostaw energii czy wody czy jaka będzie w końcu wysokość samego czynszu. Wspólnoty mieszkaniowe charakteryzują się ogólnie niższymi kosztami utrzymania niż spółdzielnie.

Zalety spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnie kojarzą się sporej części osób z reliktem poprzedniej epoki i w jakiejś mierze może to być prawda: spółdzielnia jest sformalizowanym tworem, w którym pracuje prezes, księgowa, obsługa itp. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku wspólnoty mieszkaniowej podobne funkcje pełnią zewnętrzne firmy, którym również trzeba płacić, więc oszczędności mogą być jedynie pozorne, wyjaśnia adwokat Szymała z https://szymalazaremba.pl/. Zaletą spółdzielni mieszkaniowej jest bez wątpienia fakt, że nie dochodzi w niej do tak kuriozalnych sytuacji, jak bywa niekiedy w przypadku wspólnot, gdzie większość mieszkańców nie godzi się na remont piwnic czy dachu, bo ich to akurat nie dotyczy. Dodatkowo spółdzielnie ze względu na liczebność są w stanie wynegocjować korzystne umowy z dostawcami wody czy elektryczności: działają tu proste mechanizmy wielkich liczb, według których duży konsument, nabywający wiele usług czy towarów, otrzymuje z tego powodu dodatkowe rabaty. Jednym słowem jako lokatorzy mieszkania spółdzielczego możemy mieć szanse na koszty porównywalne ze wspólnotą mieszkaniową, a przy tym nie mieć problemów ze zgodą na remont wspólnych części bloku czy tych elementów, które przynależą do naszego mieszkania.

Podsumowanie

Wybór wspólnoty czy spółdzielni nie jest tak oczywisty, jak mógłby się wydawać na pierwszy rzut oka: warto przed zakupem zapoznać się ze sprawozdaniami finansowymi zarządcy nieruchomości, która nas interesuje.


Wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się