:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Ubezpieczyciele a telematyka: Jak nowe technologie ułatwiają obsługę ubezpieczeń?

Gospodarka, Ubezpieczyciele telematyka technologie ułatwiają obsługę ubezpieczeń - zdjęcie, fotografia

Dotychczas ubezpieczyciele przy ustalaniu wysokości składki musieli polegać głównie na danych statystycznych oraz słowie klienta. Dzisiaj ta sytuacja powoli się zmienia – za sprawą pewnej technologii, która znajduje coraz więcej zastosowań w branży motoryzacyjnej.

Ubezpieczenia były jak dotąd w dużej mierze wyznaczane „na sztywno”, według takich statycznych czynników jak wiek kierowcy czy model samochodu. Ten stan rzeczy ma szansę zmienić coraz powszechniejsze wprowadzanie telematyki oraz Vehicle Tracking (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/) – technologii pozwalających na bieżąco śledzić różne parametry pojazdu.

 

System gromadzenia informacji

 

Podstawą funkcjonowania nowoczesnej telematyki, obsługiwanej przez firmy takie jak VisionTrack, jest zestaw zminiaturyzowanej aparatury pomiarowej w rodzaju nadajnika GPS, sieci czujników oraz systemu kamer. Gromadzą one różne informacje, takie jak średnią wartość liczby obrotów silnika czy zużycia paliwa. Informacje te mogą być przechowywane w komputerze pokładowym samochodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w przypadku całej floty samochodowej transmitować je bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za zarządzanie pojazdami.

 

Pełny ogląd sytuacji

 

Zgromadzone w ten sposób informacje mogą przydać się do usprawniania sposobu, w jaki funkcjonuje dana flota, ale to tylko jedno z wielu możliwych zastosowań. Zdobyte przez telematykę dane są również niezwykle cenne dla ubezpieczycieli. Weźmy na przykład sytuację, w której dochodzi do wypadku – obecnie głównym źródłem informacji dla policji są zeznania świadków oraz obrazy zarejestrowane przez kamery. Jeżeli jednak samochód wyposażony jest w telematykę, można łatwo dociec, jak dokładnie zachował się kierowca w momencie zdarzenia. Telematyka to także poważny atut w ręku osoby negocjującej ubezpieczenie: Mając do dyspozycji zapis wskazujący na wzorową, bezpieczną jazdę, zdecydowanie łatwiej jest ubiegać się o różne bonusy czy zniżki.

 

Telematyka zmienia i prawdopodobnie będzie w dalszy ciągu zmieniać sposób, w jaki działają ubezpieczyciele oraz ich klienci. Wyjdzie to na dobre obu stronom, gdyż nie sposób przecenić mnogości zastosowań, jakie niesie ze sobą możliwość uzyskania „twardych” danych zgromadzonych przez urządzenia telematyczne.


Ubezpieczyciele a telematyka: Jak nowe technologie ułatwiają obsługę ubezpieczeń? komentarze opinie

  • Katarzyna - niezalogowany 2018-02-15 15:00:57

    Telematyka niesie ze sobą sporo ciekawych możliwości, ale kierowca korzystający z tego rozwiązania musi być świadomy, że udostępnia ubezpieczycielowi informacje o tym, gdzie, kiedy i jak jeździ. Jeśli ktoś ceni swoją prywatność, a chciałby jednocześnie zaoszczędzić na OC, może skorzystać z kalkulatora OC Ubea.pl. Oferty od poszczególnych towarzystw dla tej samej osoby mogą się różnić nawet o 1000 zł, więc porównując polisy i wybierając tę najtańszą, można sporo zaoszczędzić.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl