:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C lekkie zachmurzenie

Sucha karma dla psa – jaką i gdzie kupić?

zdrowie, Sucha karma jaką gdzie kupić - zdjęcie, fotografia

Wybierając karmę dla psa, musimy wziąć pod uwagę nie tylko wiek zwierzaka, ale i jego indywidualne preferencje. Na rynku dostępne są karmy różnego rodzaju, uwzględniające np. wrażliwość układu pokarmowego czy aktywny tryb życia psa.

Poza tym bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na zawartość i rodzaj mięsa na liście składników, które jest niezwykle istotne w diecie zwierzęcia. Niżej wyjaśniamy, jaki skład karmy będzie najlepszy dla większości psów.

Psy uznawane są za zwierzęta głównie mięsożerne, zatem można powiedzieć, że im więcej mięsa im dostarczymy w codziennej diecie, tym lepiej. Oczywiście dużą ilość mięsa musimy zrównoważyć innymi niezbędnymi składnikami, które dostarczają witamin i minerałów. Dlatego wybierając karmę dla psa, zwróćmy uwagę, aby była ona pełnowartościowa i dostarczała wszystkich koniecznych substancji do prawidłowego rozwoju.

Jak czytać skład karm dla psów?

Analizując listę składników, warto wiedzieć, że składnik, jaki widnieje na liście jako pierwszy, prawdopodobnie jest produktem, którego w karmie jest najwięcej.

Jaka powinna być zawartość mięsa w karmie?

Za najlepsze jakościowo uznaje się karmy dla psów, w których zawartość mięsa przekracza 40 proc. Takich karm na rynku jest niewiele: większość producentów stawia na produkty „o smaku mięsa” lub „karmy z mięsem”. Jednym z nielicznych wyjątków są karmy dla psów ze sklepu Wszystkodlazwierzat.pl zawierające ponad 65 proc. mięsa. Mięso zastosowane w tych karmach jest pełnowartościowe, dzięki obróbce w niskiej temperaturze. Karmy ze wspomnianego sklepu są w 100 proc. naturalne i pozbawione konserwantów czy spulchniaczy.

Wybierając karmę dla psa, uważajmy także na rodzaj mięsa, który opisany jest na opakowaniu. Producenci wykorzystują: świeże mięso, suszone lub mączkę mięsną. Zasad podczas wyboru karmy powinna być jedna: im więcej świeżego mięsa, tym lepiej. W karmach ze sklepu Wszystkodlazwierzat.pl znajduje się wyłącznie świeże mięso, dlatego są one całkowicie bezpieczne dla wszystkich psów.

Zboża i gluten w karmie dla psa

Większość karm dla psów ma w swoim składzie różnego rodzaju zboża (pszenicę czy kukurydzę). Te jednak nie zawsze mogą być spożywane przez psy: często zamiast pełnego ziarna, stosuje się bowiem mączkę, która nie jest dobrze trawiona przez zwierzę. Lepiej więc kupić dla psa karmę bezzbożową oraz – dla bezpieczeństwa – także bezglutenową (bez białka roślinnego). Takie karmy również kupimy we wcześniej wspomnianej hurtowni groomerskiej.

Jakie składniki powinny znaleźć się w karmie dla psów?

Poza mięsem, karma powinna zawierać bogaty skład roślinny. Za wzór można wziąć karmy hiszpańskiego producenta, o nazwie „OptimaNova”. Poza bardzo wysoką zawartością mięsa, posiadają składniki wspomagające układ pokarmowy, odpornościowy, krążenia, nerwowy oraz działają przeciwnowotworowo. Przykładowy skład takiej karmy (do kupienia u wyłącznego dystrybutora w Polsce – sklepie internetowym Wszystkodlazwierzat.pl) prezentujemy poniżej.

1. Pobudzanie układu immunologicznego: cynk, witamina A, biotyna.

2. Działanie przeciwnowotworowe: selen

3. Wspomaganie układu pokarmowego: prebiotyki

4. Działanie pobudzające: karnityna, chondroityna, glukozamina

5. Pozostałe istotne składniki: mięso z kurczaka, oleje, fosfor, wapń, witamina D3, żelazo, jod, mangan, tauryna, kwasy Omega 3 i 6, DHA, przeciwutleniacze, inulina.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psa?

Poza powyższymi aspektami, dobierz karmę dla psa zgodnie z poniższymi pytaniami:

 • Czy pies jest szczeniakiem, psem dorosłym, czy seniorem?
 • Czy pies jest dużej czy małej rasy?
 • Czy ma tendencję do tycia?
 • Czy ma wrażliwy układ pokarmowy?
 • Czy jest aktywny?
 • Czy jest w pełni zdrowy?

Odpowiadając na te pytania, karmę dobierzemy do potrzeb psa. Jeżeli ma problemy zdrowotne, zdecydujmy się na karmę specjalistyczną (inaczej weterynaryjną bądź holistyczną). Jeżeli nie miewa kłopotów ze zdrowiem, możemy wybrać bezpieczną karmę uniwersalną, dopasowaną do wieku i rasy psa.


Sucha karma dla psa – jaką i gdzie kupić? komentarze opinie

 • gość 2018-01-06 22:30:26

  ja kupuje zazwyczaj taka karme jaka jest aktualnie w promocji.. dodatkowo podaje pieskowi vetaminex od vetexpertby uzupelnic ewentualne niedobory witamin oraz mineralow :) psina jest zdrowa i pelna zycia

 • gość 2018-03-07 15:33:26

  Najlepiej kupować karmę u weterynarza wiadomo kosztuje drożej ale moim zdaniem jest o wiele lepsza niż z hipermarketów chociażby. Do tego zamawiam dla swojego psa rożne witaminy i minerały z gamedog.eu żeby prawidłowo rósł.

Dodajesz jako: Zaloguj się