:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C lekkie zachmurzenie

Pułkownik Jan Czerniak obchodził urodziny

Wspólnie z żoną oraz w gronie przyjaciół i znajomych wczoraj w inowrocławskim ratuszu 95. urodziny świętował pułkownik Jan Czerniak.

- Stanowi Pan dla nas niedościgniony wzór, a ja osobiście cieszę się, że dzielił się Pan ze mną wielokrotnie swoimi cennymi uwagami i pomysłami. Życzę długich lat w zdrowiu – mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

W spotkaniu wzięli także udział sekretarz Piotr Strachanowski, kierownik USC Jacek Nijak oraz przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień i innych organizacji, w których działał jubilat.

Jan Czerniak urodził się w Miedzeszynku koło Warszawy, a lata szkolne spędził na Polesiu. Tam wstąpił go harcerstwa, a następnie działał w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

Pułkownik w stanie spoczynku Jan Czerniak urodził się 9 stycznia 1923 r. w Miedzeszynku k. Warszawy, a lata szkolne spędził na Polesiu. We wrześniu 1939 r. w Harcerskim Pogotowiu pełnił służbę na punkcie obserwacyjno-meldunkowym w systemie OPL kraju. 11 listopada 1939 r. zaprzysiężony w tajnej drużynie harcerskiej, a od jesieni 1941 r. w Związku Walki Zbrojnej AK. W latach 1942-1945 przebywał na przymusowych robotach w Konigsbergu w Prusach Wschodnich.

Po wojnie organizował harcerstwo oraz ukończył szkołę średnią w Górze Śląskiej. Do Wojska Polskiego wstąpił ochotniczo w 1947 r. W latach 1949-1965 pełnił służbę na stanowiskach dydaktycznych w szkolnictwie wojskowym, a w latach 1965-1981 na stanowiskach dowódczo-sztabowych, w tym zastępcy i dowódcy 2. Pułku Kolejowego w Inowrocławiu, a następnie szefa wydziału operacyjnego w Dowództwie Zgrupowania Jednostek Kolejowych i Drogowych w Modlinie. Wspaniały i wybitny sportowiec, w latach 1947-1954 czołowy lekkoatleta Wojska Polskiego.

Wyróżniony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Pro-Memoria”.

UM


Pułkownik Jan Czerniak obchodził urodziny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl