:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Podstawowa wiedza o wtryskarkach elektrycznych

Gospodarka, Podstawowa wiedza wtryskarkach elektrycznych - zdjęcie, fotografia

Czy tego chcemy, czy nie, ogromna część naszego życia składa się z tworzyw sztucznych. Nie wierzycie? Spójrzcie na to. Co jest w waszych kieszeniach: może to być wszystko od długopisu, po karty lojalnościowe do najróżniejszych sklepów po breloczki przy kluczach czy nawet butelka z waszą ulubioną wodą! Mamy więc do was pytanie: czy zastanawialiście się kiedyś: jak powstają te przedmioty? Odpowiedź jest dość prosta: wszystkie z nich powstają przy pomocy formowania wtryskowego. Dziś postaramy się przybliżyć wam istotę funkcjonowania maszyny tworzącej wymienione wcześniej przedmioty.

Jak to działa?

Formowanie wtryskowe jest niemożliwe bez urządzenia wykonującego tę operację, czyli wtryskarki. Ta maszyna zwykle składa się z trzech modułów, którymi są stół maszyny, układ wtryskowe i układ zamknięcia formy. Natomiast sam proces tworzenia poszczególnych elementów polega na odpowiednim ukształtowaniu materiału. Zwykle jest to granulat tworzywa sztucznego, który podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, aby zmienił on postać na półpłynną. Nie można tego porównać z chociażby wodą, gdyż powstała masa odznacza się znacznie większą lepkością. Gdy zostanie osiągnięte pożądane ciśnienie, materiał jest wtryskiwany do formy.

Wtryskarka elektryczna Fanuc Roboshot. Źródło: fanuc.eu/pl/pl/roboshot

Istota ciśnienia

To właśnie ciśnienie jest kluczowym elementem w poprawnym działaniu wtryskarki. Gdyż to ono pozwala na całkowite i dokładne wypełnienie całej formy. Jeżeli powstaną jakiekolwiek nierówności, zarówno na formie, jak i na samym materiale to nie tylko element zostanie wykonany niedokładnie, ale na pewno nie przejdzie rygorystycznej kontroli jakości. Po odpowiednim wtłoczeniu tworzywa do formy następuje odcięcie jego odpływu i jego schłodzenie. Następnie forma zostaje otwarta, a element jest poddany ostatecznej obróbce, mającej usunąć wszystkie niepotrzebne resztki tworzywa przy pomocy obcinarki.

Podsumowanie

Jak sami widzicie, proces tworzenia elementów z tworzywa sztucznego wymaga sporej technologii, właśnie w postaci wtryskarek. Bez nich produkcja masowa byłaby całkowicie niemożliwa, a przy współczesnym popycie na produkty tego typu, oznacza to brak możliwości efektywnego konkurowania z największymi na rynku. Na co więc czekacie? Konkurencja nie śpi!

Podstawowa wiedza o wtryskarkach elektrycznych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl