:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C pochmurno z przejaśnieniami

Po raz szósty ruszy Niebieski Bieg Świadomości

Biegi, szósty ruszy Niebieski Świadomości - zdjęcie, fotografia

W ostatnią sobotę kwietnia już po raz szósty sprzed Galerii Solnej ruszy Niebieski Bieg Świadomości, którego celem jest uwrażliwienie na potrzeby osób autystycznych. Impreza cieszy się dużą popularnością – w ciągu jednego pierwszego dnia zapisów zgłosiło się na nią ponad 250 osób!

Uczestnicy poprzednich edycji biegu zgodnie podkreślają niezwykłą atmosferę imprezy. Organizatorzy – Centrum Rozwoju i Terapii ASPIRO, Ośrodek Sportu i Rekreacji,Galeria Solna oraz STS-Timing tłumaczą to towarzyskim a nawet rodzinnym charakterem przedsięwzięcia – kwestie rywalizacyjne są drugorzędne – choć i tak potraktowane profesjonalnie: bieg posiada elektroniczny system rejestracji i pomiaru. Dla zbudowania pozytywnej aury Niebieskiego Biegu Świadomości nie bez znaczenia jest historia imprezy – warto przypomnieć, że sześć lat temu rozpoczęło się wszystko od skrzyknięcia się 2 kwietnia (Dzień Świadomości Autyzmu) grupy ubranych na niebiesko entuzjastów, którzy przebiegli kilka kilometrów przez centru miasta.

Obecnie pięciokilometrowa trasa wiedzie od Galerii Solnej przez Park Solankowy aż do Stadionu. Ciekawostką jest, że Niebieski Bieg Świadomości był pierwszym profesjonalnie zorganizowanym biegiem, którego trasa przebiegała tylko w Inowrocławiu.

Każdego roku inicjatywie towarzyszą inne formy uwrażliwiania na autyzm – były już konferencje naukowe, panele dyskusyjne, a w ubiegłym roku specjalne spotkanie w kinie. W czasie tegorocznej edycji organizatorzy również stawiają na film – 16 kwietnia o 17.00 odbędzie się specjalne Spotkanie z Filmem w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej, zaś 26 kwietnia autyzmowi i szeroko pojętej inności poświęcony zostanie Dyskusyjny Klub Filmowy w Kinomax.

 

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Autyzm ma swoje tempo” - rozumiane może być szeroko: od konieczności dostosowania tempa instytucjonalnego życia do potrzeb autystów, podkreślenia innego – nierywalizacyjnego – odbierania rzeczywistości (która nastawiona jest przecież obsesyjnie na bycie najlepszym i najszybszym), aż do samej specyfiki autyzmu – pełnego fal rozwojowych, uspokojeń, przypływów i odpływów.

 

Jak każdego roku do biegu dołączają liczne instytucje  i sporo wolontariacko działających  osób – z Młodzieżowej Rady Miasta, firmy Industrial, przedszkola „Piastuś” i szkoły podstawowej „Jagiellonka”, Katolickiej Szkoły Podstawowej, III Liceum Ogólnokształcącego, firmy Oczki Dom, Sklepu Polskiego na ul. Szymborskiej, siłowni Renegat i wielu innych.

 

Wszelkie informacje o biegu (a także filmy i muzyka z kampanii społecznych skupionych wokół imprezy) znaleźć można na profilu:

https://www.facebook.com/niebieski.bieg/

 

Funkcjonuje też strona biegu, tam znajdują się również filmy, trasy, zdjęcia, regulamin i link zapisów. http://polifonika.wixsite.com/niebieski

 

Zapisy jeszcze trwają, ale warto się pośpieszyć!

 

Łukasz Oliwkowski

(pomysłodawca, koordynator)


Po raz szósty ruszy Niebieski Bieg Świadomości komentarze opinie

  • Małgosia - niezalogowany 2018-03-29 20:23:49

    bardzo szczytny cel , naprawdę warto się zapisać :)

Dodajesz jako: Zaloguj się