:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Pamiętajmy o ochronie pszczół

Gospodarka, Pamiętajmy ochronie pszczół - zdjęcie, fotografia

W tym roku, 20 maja będziemy po raz pierwszy obchodzili  Światowy Dzień Pszczół.  Była to inicjatywa Republiki Słowenii  zatwierdzenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Warto w tym czasie przypomnieć o właściwym stosowaniu środków ochrony roślin. Nieprawidłowo wykonywane zabiegi, zwłaszcza przy użyciu insektycydów, niosą zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Powinni o tym pamiętać nie tylko rolnicy ale i działkowcy, którzy bardzo często nadużywają, lub stosują nieprawidłowo środki ochrony roślin.

 

Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:

- stosować wyłącznie środki dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;

- stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;

- używać środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;

- nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;

- wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;

- zachowywać minimalne odległości od pasiek (tj. min. 20 m dla opryskiwaczy polowych i sadowniczych);

- przestrzegać okresów prewencji;

- nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu (przy prędkości wiatru większej niż 4 m/s).

 

Inspekcja pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=Fp2EnuJCGRk , jako materiał edukacyjny, udostępniła film zrealizowany przez Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu i Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach pt. „Dobra praktyka ochrony roślin – ochrona zapylaczy podczas stosowania środków ochrony roślin”.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin w Nasiennictwa w Bydgoszczy prowadzi nadzór nad obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Pamiętajmy o ochronie pszczół komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl