:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 13°C
powietrze Dobre

Oświadczenie Dyrektor KCK

Samorząd, Oświadczenie Dyrektor - zdjęcie, fotografia
Portal Inowrocław 01/03/2019 10:16

Przed wczorajszą sesja Rady Miejskiej w sprawie podziału Kujawskiego Centrum Kultury otrzymaliśmy oświadczenie Dyrektor KCK. Pełna treść poniżej.

Inowrocław, 28.02.2019 r.

Na podstawie § 401 pkt.4 Statutu Miasta Inowrocławia składam do protokołu odbywającej się w dniu dzisiejszym Sesji Rady Miasta Inowrocławia informację na temat stanu faktycznego i prawnego uchwalonej uchwały w sprawie informacji o zamiarze podziału przez organizatora Kujawskiego Centrum Kultury na dwie odrębne instytucje kultury.

Organizator Kujawskiego Centrum Kultury, świadomie wprowadza w błąd zarówno Radnych Miasta Inowrocławia, jak również opinię publiczną w wystosowanych komunikatach do mediów internetowych. Błąd dotyczy informacji jakoby podział miał usprawnić działanie instytucji kultury na terenie miasta i poszerzenie oferty kulturalnej dla jego mieszkańców. W uzasadnieniu do uchwały podkreśla się „Zaproponowana zmiana organizacyjna, dotycząca samorządowych instytucji kultury na terenie Miasta Inowrocławia, zapewni lepsze warunki organizacyjne działalności kulturalnej i umożliwi zaspokojenie rosnących potrzeb kulturalnych” 

Na początku lutego zostało złożone sprawozdanie merytoryczne Kujawskiego Centrum Kultury, które nie tylko wskazuje na realizację założonych celów kulturalnych na rok 2018, ale również wprowadzenie do kalendarza imprez nowych, bardzo dobrze odebranych przez mieszkańców, zdarzeń. Organizator nie wyjaśnia w czym przejawia się rosnące zapotrzebowania kulturalne, tym bardziej nie podaje w jaki sposób można je zaspokoić.

Zaproponowany podział nic nie zmienia w organizacji instytucji kultury, jedynie do czego prowadzi to zwiększenia stanu zatrudnienia, poprzez sztucznie generowane etaty.

Uchwałę w sprawie podziału wprowadza się w trybie nagłym, bez konsultacji w tej sprawie z dyrektorem Kujawskiego Centrum Kultury, który posiada powierzenie do 2021 roku, po przeprowadzonych w trybie pozorowanej konieczności kontrolach doraźnych, z których jedna, tj. finansowa, zakończona została wręczeniem protokołu bez uwag, a w przypadku drugiej, zakończonej 22 lutego 2019 r. nadal  protokołu nie ma. Uchwała jest poprzedzona wystąpieniem naczelnika Wydziału Kultury Promocji i Komunikacji Społecznej, który nie tylko nie sporządził protokołu z kontroli kadrowej, do której został upoważniony, ale również przekraczał zakres owej kontroli, nie wywiązując się z obowiązku wykonania zarządzenia w sprawie kontroli doraźnej. Nadto w dniu dzisiejszym o godzinie 10.00, przesyła maila z kolejnymi pytaniami do kontroli, gdy tymczasem nie ma przedłużenia tejże i nie ma podstawy prawnej do takiego działania. Nadto wyznacza termin na odpowiedź na pismo do godziny 14.00. Jak zatem opinia osoby mającej niewielkie doświadczenie w zakresie prowadzenia kultury (powołanie na stanowisko Naczelnika w styczniu 2019 r.) może być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o charakterze nie tylko organizacyjnym, ale również finansowym, jednocześnie łamiącym wszystkie procedury kontrolne i niemającym poszanowania dla litery prawa.

 Przy projekcie uchwały nie ma opinii Skarbnika Miasta, który powinien załączyć ten dokument do uchwały, gdyż podział wywoła skutki finansowe dla powstałych instytucji. Jest to kolejne naruszenie przepisów Statutu Miasta Inowrocławia. Podział spowoduje konieczność zaangażowania większej ilości pracowników w nowo powstających (choć tak naprawdę już funkcjonujących w określonym kształcie, możliwym do realizacji z punktu widzenia techniczno - logistyczno-ekonomicznego) instytucjach, bowiem jednostki będą musiały mieć kierowników, księgowe, które będą obsługiwać księgi rachunkowe (konieczna pełna księgowość), rozliczać określone obowiązki w podatku VAT, dwie osoby prowadzące kadry i administrację, a także kasę. To już obciąży dodatkowo budżety obu instytucji. Organizator ma w obowiązku zapewnić środki na zaplanowane i uchwalone w uchwale budżetowej działania kulturalne. Jak ma zamiar to wykonać, skoro dochodzą dodatkowe koszty związane z pracownikami?! Czy aby nie doprowadzić do sytuacji ograniczenia zdarzeń, organizator przekaże dodatkowe wparcie, jeśli tak to w jakim zakresie i jak to wpłynie na sam budżet Miasta Inowrocławia?

            Poza tym w uzasadnieniu do uchwały podaje się zakres działania nowo powstających instytucji: „Przewiduje się, że celem Inowrocławskiego Domu Kultury będzie m.in. działalność wystawiennicza, organizowanie zajęć grup zainteresowań, prowadzenie studia nagrań oraz wystawy archeologicznej “Askaukalis”. Docelowo planuje się, że Inowrocławski Dom Kultury będzie administrował obiektem powstałym w wyniku inwestycji pn. "Zagospodarowanie otoczenia muru miejskiego" posadowionego w sąsiedztwie tej instytucji kultury.

W odniesieniu do Regionalnego Centrum Kultury w Inowrocławiu planuje się, że będzie to instytucja organizująca m.in. imprezy muzyczne, wystawiennicze i kulturalno-artystyczne oraz prowadząca punkt informacji kulturalnej, wystawę solnictwa, Instytut Prymasa Józefa Glempa, a także administrująca obiektami: Teatru Miejskiego i Teatru Letniego, muszli koncertowej w Solankach oraz wagonu tramwajowego znajdującego się przy ul. Św. Ducha.”

Wskazane zakresy nic się nie zmieniają w prowadzonej dotychczasowej działalności Kujawskiego Centrum Kultury. To co jest wskazane dla Inowrocławskiego Domu Kultury, działa w tak zwanej Niebieskiej Kamienicy przy ul. Kasztelańskiej 22, a jedynym rozszerzeniem jest administrowanie obiektem (zaznaczamy bliżej nieokreślonym, bowiem nie ma informacji o projekcie inwestycyjnym pod nazwą „zagospodarowanie otoczenia muru miejskiego”, taka inwestycja była prowadzona w latach kiedy dokonywano rewitalizacji zarówno placu Klasztornego, jak i elewacji Teatru Miejskiego - rozpoczęcie 2005). Obecnie nie ma informacji o rozpoczęciu, a nawet planowaniu takiej inwestycji. Wpisywanie bliżej nieokreślonych obiektów do uzasadnienia uchwały uznać należy za żart, niestety ponury. Dodatkowo informujemy, że decyzją Urzędu Miasta dwa lata temu zrezygnowano z amatorskiej działalności wystawienniczej na rzecz świetlicy socjoterapeutycznej, prowadzonej przez Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Zakładamy, że dzieci uczęszczające do świetlicy muszą powoli przyzwyczajać się, że odbierze się im przyjazne im miejsce, po to by sala mogłaby” wykorzystywana zaledwie raz w miesiącu podczas wernisażu?!

Stan planowany drugiej inwestycji również nie pokrywa się ze stanem faktycznym. Różnica dotyczy tym razem tramwaju umieszczonego przy ul. Św. Ducha, który formalnie był pod opieką Lokalnej Grupy Działania i Wydziału Kultury. Do tej pory Kujawskie Centrum Kultury pomagało wspomnianym podmiotom organizować wystawy czy inne zdarzenia, poprzez np. użyczenie sprzętu. Przywoływanie w uchwale takiego uzasadnienia, jednoznacznie wskazuje na pozorność działań Organizatora, a wywołana uchwała będzie miała istotne wady prawne w postaci naruszenia przepisów zarówno materialnych ustawy o działalności kulturalnej, jak i proceduralnych w postaci ww. naruszeń Statutu Miasta Inowrocławia, m.in. naruszenie zapisów Statutu Miasta Inowrocławia, które przewiduje wolne wnioski i informacje bieżące, tymczasem takowych w prezentowanym porządku obrad nie ma. To ewidentnie działanie celem całkowitego pozbycia możliwości wypowiedzi, przez mające interes prawny podmioty.

 

Kolejnym ważnym problemem, o którym nie ma absolutnie żadnej informacji w uzasadnieniu do uchwały, że Kujawskie Centrum Kultury posiada koncesję na nadawanie programu lokalnego pod nazwą Inowrocławska Telewizja Miejska. Koncesja nie będzie podlegała następstwu prawnemu, gdyż zgodnie z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, koncesja wydawana jest przy zachowaniu określonych warunków na dany podmiot. W tym przypadku Kujawskie Centrum Kultury. W jaki sposób organizator chce rozwiązać i te kwestie, skoro żadna z wymienionych instytucji nie ma prowadzić tej działalności kulturalnej? Inowrocław pozostanie bez wiadomości lokalnych i straci posiadane medium.

Nie można zatem powiedzieć żeby uzasadnienie do uchwały przedstawiało prawdziwy stan faktyczny i wystarczająco uzasadniało podział. W tym krótkim wystąpieniu zawarto tylko podstawowe wątpliwości co do uzasadnienia procedowanej uchwały. Pełny obraz mógłby przedstawić dyrektor Kujawskiego Centrum Kultury, gdyby miałby taką możliwość, jednak został jej pozbawiony i całkowicie pominięty w tej sprawie. Pozostaje tylko jeden wniosek - organizator niniejszą uchwałą nie chce usprawnić działań kulturalnych w mieście, ale je co najmniej ograniczyć, a nawet zniszczyć.

Oświadczenie Dyrektor KCK komentarze opinie

 • gość 2019-03-01 11:25:34

  I następna wojenka w Inowrocławiu.
  Jak zobaczyłem info o "specjalnej" sesji poświęconej KCK to pomyślałem, że potrzeba jest nowego stołka dyrektorskiego dla znajomego.
  Po wczorajszym uważam, że Pan Prezydent chciał zdążyć przed emisją w tv wywiadu z Panią Dyrektor. No niestety, nie zdążył...
  Sesja wypadła komicznie, bo opowiastki Pana Prezydenta, delikatnie pisząc były w większości nie na temat (ochrona środowiska, telewizja...?!). A nie pozwolenie zabrania głosu przez Panią Dyrektor, która była obecna na sesji, uważam za tchórzliwe posuniecie. Ktoś wyraźnie bał się konfrontacji oko w oko. Swoją drogą, co takiego zeznała Pani Dyrektor, że aż taka afera? Komu zaszkodziła? Czemu dla prawdy trzeba, aż tak się poświęcać?

 • Gość - niezalogowany 2019-03-02 17:38:00

  Dokładnie , pozbawienie głosu Pani Dyrektor to skandal !!!
  Ewidentnie chodzi o stworzenie nowych generujących koszty etatów dla znajomych ....
  Znokomicie działającą instytucję rozmienia się na drobne. Czy to jest aby zgodne z prawem ?

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez inowroclaw.info.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PPHU Inomedia Adam Markiewicz z siedzibą w 88-100 Inowrocław 88-100 Inowrocław, al. Niepodległości 90/25

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"