:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
powietrze B. dobre

Ocena pracy nauczyciela w trakcie trwania stażu

Ocena pracy nauczyciela w trakcie trwania stażu
Portal Inowrocław 24/06/2019 16:44

Czy podczas stażu na nauczyciela dyplomowanego można dokonać oceny pracy? Czy ocena dorobku zawodowego zostanie przeprowadzona wyłącznie po ukończeniu stażu? Czy w związku z ubieganiem się o stanowisko dyrektora szkoły należy zrezygnować z awansu zawodowego i rozpocząć staż od 1 września?

Czy podczas stażu na nauczyciela dyplomowanego można dokonać oceny pracy? Czy ocena dorobku zawodowego zostanie przeprowadzona wyłącznie po ukończeniu stażu? Czy w związku z ubieganiem się o stanowisko dyrektora szkoły należy zrezygnować z awansu zawodowego i rozpocząć staż od 1 września?

Odpowiedź:

Aby uzyskać ocenę pracy nauczyciel nie musi rezygnować ze stażu. W czasie trwania stażu można dokonać oceny pracy nauczyciela na jego wniosek na podstawie art. 6a ust. 1d Karty Nauczyciela. 

Uzasadnienie

W sytuacji gdy staż został rozpoczęty przed 1 września 2018 r., w związku z jego zakończeniem po tym dniu, od momentu zakończenia stażu mają zastosowanie nowe przepisy Karty Nauczyciela.

Wynika to z przepisów wprowadzających nowy awans zawodowy. Zgodnie z art. 125 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, staż na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela rozpoczęty i niezakończony przed dniem 1 września 2018 r. jest odbywany według dotychczasowych przepisów. Ocenę dorobku zawodowego po 1 września 2018 r. otrzymają jeszcze tylko:

  • nauczyciele, którzy zakończyli staż na kolejny stopień awansu zawodowego przed dniem 1 września 2018 r., lecz do tego dnia nie otrzymali oceny dorobku zawodowego za okres stażu
  • nauczyciele stażyści, którzy w dniu 1 września 2018 r. odbywali staż na kolejny stopień awansu zawodowego, rozpoczęty z początkiem roku szkolnego 2017/2018
    (art. 127, art. 128 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

Jak wynika z powyższego, od momentu zakończenia stażu stosowane będą nowe przepisy o awansie zawodowym, w tym nowe rozporządzenie MEN w tej sprawie, co oznacza, że po zakończeniu stażu nauczyciel powinien otrzymać ocenę pracy a nie ocenę dorobku zawodowego.

Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego (art. 9c ust. 3 Karty Nauczyciela). Od 1 września 2018 r. nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu ( § 4 ust. 5 rozporządzenia MEN z 26 lipca 2018 r.).

Dyrektor szkoły będzie zobowiązany do dokonania oceny pracy  nauczyciela w terminie 21 dni od dnia złożenia sprawozdania (art. 6a ust. 1 pkt 1 i ust. 2a Karty Nauczyciela).

Niezależnie od powyższego, nauczyciel może w każdym czasie być oceniony (tj. także w czasie trwania stażu) na swój wniosek (art. 6a ust. 1d Karty Nauczyciela). W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest upływ roku od dnia uzyskania poprzedniej oceny pracy.

W czasie trwania stażu jedynie nie dokonuje się okresowej oceny pracy na podstawie art. 6a ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela, a okres na jej dokonanie ulega przesunięciu – okresowej oceny pracy dokonuje się po zakończeniu stażu (art. 6a ust. 1a Karty Nauczyciela). Nie dotyczy to oceny na wniosek nauczyciela - ta może być dokonana w czasie trwania stażu.

W konsekwencji, nauczyciel może w czasie trwania stażu złożyć wniosek o dokonanie oceny pracy na podstawie art. 6a ust. 1d Karty Nauczyciela a dyrektor ma obowiązek dokonać  oceny pracy w okresie 3 miesięcy od dnia złożenia tego wniosku (art. 6a ust. 2 Karty Nauczyciela). Należy jednak pamiętać, że procedura oceny pracy przewiduje m.in. obowiązek zasięgnięcia opinii rady rodziców, która ma 14 dni na jej przedłożenie, więc uzyskania oceny pracy tak, by zdążyć złożyć dokumenty na czas będzie bardzo trudne, choć nie niemożliwe.

Stanowisko dyrektora publicznej szkoły podstawowej może zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który między innymi uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora (§ 1 pkt 4a rozporządzenia MEN w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce). Kandydat wraz z dokumentacją konkursową powinien złożyć poświadczoną przez kandydata za zgodność z oryginałem kopię karty oceny pracy (§ 1 ust. 2 pkt 4 lit. m rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej). Jeżeli oferta konkursowa nie będzie zawierać wszystkich dokumentów wskazanych w ogłoszeniu konkursu (tj. oceny pracy) – komisja konkursowa podejmie uchwałę o odmowie dopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego (§4 ust. 2 ww. rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r. ). Bez aktualnej oceny pracy nie może Pan  przystąpić do konkursu na dyrektora szkoły.

Zapamiętaj!

Reasumując, aby otrzymać ocenę pracy nauczyciel  przerywać stażu. W czasie trwania stażu można dokonać  oceny pracy na wniosek nauczyciela. Oceny pracy po zakończeniu stażu dyrektor będzie musiał dokonać, nawet jeśli nie upłynie rok od dnia uzyskania poprzedniej oceny pracy (w przypadku oceny pracy po zakończeniu stażu ograniczenie to nie obowiązuje).

Problem dla dyrektora powstanie w momencie, gdy nie dokona oceny pracy na podstawie art. 6a ust. 1d Karty Nauczyciela do dnia złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Przepisy nie przewidują bowiem rozwiązania takiej sytuacji, w której są dwie niezależne podstawy do dokonania oceny pracy nauczyciela.  Nie może to być jednak przyczyną odmowy dokonania teraz oceny pracy na wniosek nauczyciela.

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.) - art. 6a, art. 9c ust. 3.
  • Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2203 ze zm.) - art. 125, art. 127, art. 128.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574) - § 4 ust. 5.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1587) - § 1 ust. 2 pkt 4 lit. m, § 4 ust. 2.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2017 r. poz. 1597) - § 1 pkt 4a.

 

Anna Trochimiuk
Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych
Ekspert Portalu Oświatowego
www.PortalOswiatowy.pl

Ocena pracy nauczyciela w trakcie trwania stażu komentarze opinie

Dodajesz jako: |


Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez inowroclaw.info.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PPHU Inomedia Adam Markiewicz z siedzibą w 88-100 Inowrocław 88-100 Inowrocław, al. Niepodległości 90/25

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"