:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Obwodnica Inowrocławia ma już rok!

Dokładnie rok temu, oficjalnie otwarto długo wyczekiwaną obwodnicę Inowrocławia.  Od 17 lipca 2017 roku w Inowrocławiu zmieniło się wiele. Wszyscy zauważamy zmiany i wyższą jakość życia w naszym mieście.

Obwodnica Inowrocławia to najważniejsza w historii miasta inwestycja drogowa. Liczy 19 km długości i ma 3 węzły drogowe: Latkowo, Jacewo i Tupadły. Korzystają z niej kierowcy jadący w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Obwodnica znacznie ograniczyła natężenie ruchu tranzytowego w Inowrocławiu szczególnie na ulicach: Toruńska, Staszica i Poznańska.

- Przez ponad 20 lat walczyłem o obwodnicę naszego miasta. W ubiegłym roku osiągnęliśmy sukces. Udało się! Później obiecałem, że doprowadzę walkę do końca. Dotrzymałem tej obietnicy i dzisiaj możemy zobaczyć jak postępują prace nad drogą od Sławęcinka do węzła w Latkowie – mówi Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza – Dzięki obwodnicy, ponad 2 miliony mniej samochodów rocznie przejeżdża przez Inowrocław. Dzięki temu mamy czystsze powietrze, mniej wypadków, mniej korków  mniejszy hałas. Jakość życia mieszkańców, jak przyznają, jest zauważalnie wyższa – dodaje prezydent.

Słowa Prezydenta Inowrocławia znajdują potwierdzenie w liczbach. Według Generalnego Pomiaru Ruchu w 2015 r. na drogach krajowych, na odcinku Inowrocław/Staszica ruch dobowy to niespełna
18 tys. pojazdów, czyli 6,5 mln rocznie. Zakładając, że 40% to ruch tranzytowy, wynik prostego rachunku to 2,6 mln. Tyle mniej samochodów rocznie przejeżdża przez Inowrocław.

Zauważalne ograniczenie korków w mieście wpłynęło na komfort jazdy inowrocławian. Na drogach jest też bezpieczniej. Według danych Komendy Powiatowej Policji, w okresie roku przed otwarciem obwodnicy miały miejsce 443 kolizje, natomiast przez rok po otwarciu obwodnicy 278, tj. ok. 40% mniej (dane dotyczą ulic: Staszica, Toruńska, Poznańska, Dworcowa). Ponadto wraz ze spadkiem ruchu tranzytowego, idzie w parze zmniejszenie hałasu komunikacyjnego. Ograniczenie spalin oznacza też czystsze powietrze.

UM

Korzyści mogą się zwiększyć w momencie oddania II etapu budowy obwodnicy, który zakłada wybudowanie prawie 5-kilometrowego łącznika i budowę węzła w Sławęcinku. Prace na tym terenie trwają i możemy przyglądać się ich kolejnym etapom.

Przypomnijmy, że rok temu mieszkańcy, którzy wspierali prezydenta Ryszarda Brejzę w walce
o budowę obwodnicy świętowali jej otwarcie na festynie „Nasza Obwodnica” przy piosenkach zespołu Lady Pank, częstując się najdłuższym w historii województwa tortem okolicznościowym. W ramach imprezy odbył się bieg pod hasłem „Obiegnij Inowrocław”. Uczestnicy zabawy mogli również przejechać się autobusem po obwodnicy.

Wspomnienia z imprezy oraz etapy powstawania obwodnicy, mogą prześledzić dokładnie wszyscy inowrocławianie i goście naszego miasta, bowiem w pergoli mieszczącej się w Parku Solankowym, przy głównym deptaku, znajduje się wystawa poświęcona tejże inwestycji. Powstała ona z okazji rocznicy istnienia obwodnicy Inowrocławia i zawiera atrakcyjne fotografie, głównie z lotu ptaka.


Obwodnica Inowrocławia ma już rok! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl