:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C pochmurno z przejaśnieniami

Nowe technologie i ich wpływ na rozwój dziecka

zdrowie, technologie wpływ rozwój dziecka - zdjęcie, fotografia

Żyjemy w czasach nowoczesnych technologii, które wywierają istotny wpływ na nasze życie. Jak się okazuje, dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Coraz częściej można zobaczyć 4, a nawet 2 latki sprawnie obsługujące tablet albo smartfon.

 Czy jest to dobra zmiana? Co do tego, wiele osób ma wątpliwości. Nie możemy jednak wyeliminować nowych technologii z naszego życia. Warto zatem zadać sobie pytanie, co zrobić, by ograniczyć ich negatywny wpływ na rozwój dzieci.

Mało kto neguje dziś fakt, że nowe technologie stały się w naszym życiu niezbędne. Trudno byłoby poradzić sobie bez elektroniki, która w istotny sposób zmieniła jakość naszego życia, przyspieszyła komunikację i dostęp do informacji. Nikt jednak nie podejrzewał, że wraz z dostępem do tych technologii istotnie wzrośnie też ilość wynikających z tego zagrożeń. Nadmierne korzystanie z nowoczesnych urządzeń elektronicznych szczególnie mocno zaznacza swój negatywny wpływ na dzieci.

Dziecko i smartfon

Widok 2-letniego brzdąca sprawnie obsługującego smartfon nikogo już dziś nie dziwi. Niestety niewielu rodziców wie, że małe dzieci powinny być szczególnie chronione przed wpływem nowych technologii. Jak wykazują badania, ich mózgi są szczególnie narażone na negatywny wpływ smartfonów, tabletów i laptopów. Dowiedziono, że normalny rozwój ludzkiego mózgu wymaga, by zachowana została równowaga pomiędzy bodźcami dochodzącymi ze środowiska a tymi, które kształtują się na skutek kontaktu z innym człowiekiem. W przypadku, kiedy młody, rozwijający się mózg zaczyna nadmiernie koncentrować się na nowych technologiach, na dalszy plan odsunięte zostają podstawowe zadania społeczne. W efekcie u dziecka może zabraknąć takich umiejętności jak odczytywanie emocji na podstawie gestów lub wyrazu ludzkiej twarzy. Wychowywane w takich warunkach dzieci mogą w przyszłości stać się jednostkami kształtującymi swoje relacje ze światem i innymi ludźmi w całkowicie odmienny sposób niż my.

Nowe technologie i cyberchoroby

Jak dowodzą specjaliści, dzieci poniżej drugiego roku życia w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych. Starsze, jeśli już decydujemy się im je udostępniać, tylko w ograniczonym zakresie. Manfred Spitzer w swojej książce „Cyberchoroby” wskazuje szereg badań, które dowiodły negatywnego wpływu elektroniki na rozwój małych dzieci i niemowląt.

Wśród zagrożeń, które płyną dla maluszków z wykorzystania nowych technologii, wymienić można:

 • Opóźnienie i spowolnienie rozwoju mowy
 • Gorszy rozwój motoryki
 • Słabszy rozwój postrzegania przestrzennego
 • Kłopoty ze snem
 • Narażenie na nadmierne promieniowanie
 • Uzależnienie
 • Otyłość
 • Agresja

Podsumowanie

Od nowych technologii nie da się uciec. To kolejny etap rozwoju naszego społeczeństwa. Kluczowe jednak jest to, by jak najbardziej chronić nasze dzieci przez ich negatywnym wpływem. To od nas zależy w dużej mierze, w jakim wieku i jak często nasze dzieci będą korzystać z takich urządzeń jak telewizor, tablet, czy smartfon.

Artykuł dostarczony przez http://bticonsulting.pl

Nowe technologie i ich wpływ na rozwój dziecka komentarze opinie

 • teachyourbaby.p - niezalogowany 2017-12-29 20:50:42

  Od technologii nie uciekniemy, ale jestem przeciwniczką małych dzieci z tabletami, czy smartfonami. Ja sama mojemu dziecku ograniczam dostęp do komputera. A jak już z jakiegoś powodu muszę moją córeczkę przed komputerem posadzić to wybieram programy, które są dla niej korzystne: nauczą angielskiego, matematyki, czytania jak np. te dostępne tutaj: http://www.brillkids.com/ra.php?BKAFF167008

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl