:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C lekkie zachmurzenie

Nauka programowania przez zabawę

Zorganizowano cykl szkoleń dla kadry pedagogicznej z Muzycznej Krainy, których celem było ustalić odpowiednie działania. Odbyły się szkolenia nt. „Nauka programowania przez zabawę” prowadzone przez Roberta Hejnickiego konsultanta Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz warsztaty pt. „Kodowanie na dywanie czyli programowanie z najmłodszymi” wg osobistego instruktarzu trenerki ogólnopolskiego programu pt. „Mistrzowie Kodowania” Anny Świć.

W Przedszkolu nr 14 w Inowrocławiu nauczyciele w roku szkolnym 2017-18 postanowili między innymi podążać w kierunku przygotowania dzieci do kodowania i programowania. To zadanie rozpoczynają uczniowie już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jak ich do tego zadania przygotować? Jakie umiejętności wykształcić? Jakiej wiedzy dostarczyć?... wiele pytań zadawano sobie w tym temacie w Muzycznej Krainie już od ubiegłego roku.

Za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Przeszkoleni nauczyciele, wykorzystując OzoBoty, rozpoczną pracę z dziećmi 6 letnimi rozwijając zainteresowania, ale wymagając od nich precyzji, dokładności, tworzenia instrukcji oraz przestrzegania zasad i umów. Zajęcia z robotami poprzedzą liczne zajęcia z kodowania na dywanie, gry na instrumentach, precyzowania komend i poleceń, odwzorowywania, tworzenia gier planszowych… Zabawy i zadania do wykonania w ramach kodowania z najmłodszymi spełniają wymagania podstawy programowej głównie w zakresie edukacji społecznej, matematycznej, informatycznej, plastycznej. Nauka kodowania rozwija również wiele innych umiejętności miękkich: tj. myślenie komputacyjne, umiejętność dekompozycji, wnioskowania, korekty błędów, rozwiązywanie problemów, logiczne myślenie, możliwości poznawcze i kreatywność.

Zorganizowano cykl szkoleń dla kadry pedagogicznej z Muzycznej Krainy, których celem było ustalić odpowiednie działania. Odbyły się szkolenia nt. „Nauka programowania przez zabawę” prowadzone przez Roberta Hejnickiego konsultanta Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz warsztaty pt. „Kodowanie na dywanie czyli programowanie z najmłodszymi” wg osobistego instruktarzu trenerki ogólnopolskiego programu pt. „Mistrzowie Kodowania” Anny Świć. Do zagadnienia wcześniej już nauczyciele przygotowali się poprzez szkolenia na temat wszechstronnego wykorzystania pomocy dydaktycznych m. in. KolorPiano i Wiatrak matematyczny.

J.M.


Nauka programowania przez zabawę komentarze opinie

  • Monika90 - niezalogowany 2017-12-14 11:19:11

    Ja nie widzę w tym nic złego. Studia stały się przeżytkiem, dla pracodawców liczą się twarde umiejętności. Ja dla moich dzieci chcę w przyszłości jak najlepiej i jeżeli mają się przez zabawe uczyć to nie widzę w tym problemu. Sama czytałam ostatnio artykuł o takiej firmie mindcloud, która podobno uczy programowania przez granie w grę czy jakoś tak. Przecież to sto razy lepsze niż zmuszanie dziecka do siedzenia w zeszycie ćwiczeń

Dodajesz jako: Zaloguj się