:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C pochmurno z przejaśnieniami

Monitorowanie floty – to się opłaca!

Gospodarka, Monitorowanie floty opłaca! - zdjęcie, fotografia

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne jest optymalizowanie kosztów funkcjonowania firmy. Niekiedy nawet pozornie niewielkie oszczędności, sięgające zaledwie kilku procent, potrafią w skali roku przeistoczyć się w ogromne kwoty, które pozostaną na firmowym koncie.

Procesowi optymalizacji bardzo sprzyja rozwój technologii. Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi jest monitorowanie floty pojazdów. Ostatnio błyskawicznie zdobywa coraz większą popularność – według raportu przygotowanego przez firmę Research and Markets, w 2015 roku wartość tego rynku zamykała się w kwocie 8 miliardów dolarów, za to prognozy na rok 2020 wskazują już na ponad 22,5 miliarda dolarów. To blisko trzykrotny wzrost!

 

Mniejsze zużycie paliwa, mniej mandatów

 Do monitorowania floty wcale nie potrzeba skomplikowanych mechanizmów – systemy opierają się dziś na pojedynczych urządzeniach, łączących w sobie funkcje kamery, nadajnika GPS i czujników wykrywających m.in. temperaturę. Co najważniejsze, nie są to urządzenia bardzo drogie – kosztują z pewnością więcej niż najtańsze kamery z marketu, niemniej są bardziej precyzyjne i przeznaczone do bardziej profesjonalnych zastosowań. Producentem tego typu rozwiązań jest na przykład firma Vision Track i ich vehicle CCTV.

Jedną z najważniejszych opcji jest możliwość zbierania danych telemetrycznych i optymalizowanie trasy pojazdu na ich podstawie – pozwala to na zredukowanie zużycia paliwa nawet o około 7–9%. W przypadku posiadania większej floty i pokonywania dużych odległości przełoży się na ogromne oszczędności w skali roku. Nie jest to jednak jedyna korzyść płynąca ze zbierania danych telemetrycznych – optymalizacja tras przejazdów pozwala też na mniejsze zużycie aut, a tym samym na znaczące zmniejszenie kosztów utrzymania ich w dobrym stanie.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 Przede wszystkim jednak systemy monitoringu pozwalają na zapewnienie większego bezpieczeństwa kierowcom. Aspekt ten trudno przeliczyć na pieniądze. Nadajniki GPS pozwalają szybko określić, gdzie znajduje się pojazd (jeśli został na przykład skradziony), a w razie sytuacji kryzysowych – na zawiadomienie lokalnej policji. Trudno o przecenienie takich możliwości – z pewnością przyzna to każdy opiekun floty, który kiedykolwiek musiał zmierzyć się z kradzieżą czy uszkodzeniem pojazdu. Dawniej praktycznie niemożliwe było nawet uzgodnienie, co i kiedy się naprawdę stało.

Rosnące zapotrzebowanie na usługi oraz urządzenia związane z monitoringiem floty wyraźnie obrazują dane widniejące w raporcie przygotowanym przez Research and Markets, jedną z największych agencji zajmujących się zbieraniem danych rynkowych. Według jej szacunków, wartość tego rynku, która w 2015 roku globalnie wynosiła 8,03 miliarda dolarów, w 2020 roku wzrośnie aż do 22,53 miliarda dolarów. Co sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w tego typu usługi? Przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa.

 

Monitorowanie floty – to się opłaca! komentarze opinie

  • mateo - niezalogowany 2017-12-12 23:55:01

    Uważam podobnie, mimo że nie jestem wcale przedsiębiorcą a pracownikiem wyłącznie. Jechałem z szefuniem po sprzęt do stacjonarnego oddziału tego sklepu https://www.spyshop.pl/lokalizator-online-gpsglonass-gl300-server-z-nadajnikiem-gps-652.html i to małe niepozorne urządzonko naprawdę świetnie się sprawuje. korzysci dla właściciela firmy to jedno ale ja przynajmniej wiem że ktoś nie bierze kasy za obijanie się jak ja zachrzaniam na taką samą kwotę - to już jest coś, bo jest mniej roboty jak sie każdy jednocześnie tak samo angażuje.

Dodajesz jako: Zaloguj się