:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C bezchmurnie

Konserwacja cennych zabytków w inowrocławskiej farze

W zabytkowych kościele farnym w Inowrocławiu trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Ratunek dla zabytków

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII - XIX i świadczą  w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi). W farze w Inowrocławiu pracom konserwatorskim w ramach projektu poddano: ołtarze boczne (w tym niezwykle ciekawy ołtarz z obrazem św. Antoniego w srebrno-złoconym stroju, liczący sobie już blisko 500 lat oraz ołtarz z Chrystusem ukrzyżowanym z XIV wieku – jednym z najstarszych zabytków kościoła, który mógł być świadkiem pertraktacji pokojowych prowadzonych w farze pomiędzy królową Jadwigą a Wielkim Mistrzem), chrzcielnicę (przy której został ochrzczony Jan Kasprowicz), feretrony i ambonę.

 

Atrakcje dla turysty

Działania w Inowrocławiu są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej). Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

 

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Projekt "Renowacja i konserwacja drewnianych zabytków Archidiecezji Gnieźnieńskiej celem stworzenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 15 270 031,90 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 12 979 527,11 PLN). Beneficjentem projektu jest 9 kościołów Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

B.M.

 


Konserwacja cennych zabytków w inowrocławskiej farze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl