:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Jak dobrać filtr do oczka wodnego?

Komunikaty, dobrać filtr oczka wodnego - zdjęcie, fotografia

Zaprojektowanie i wykonanie oczka wodnego nie jest trudne, jednak warto od razu pomyśleć o prawidłowej pielęgnacji takiej ogrodowej ozdoby, by woda nie zmętniała zbyt szybko, a oczko nie zarosło glonami. W tym celu warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sposobu filtracji i dopasować go do wielkości i głębokości oczka.

Jak dobrać filtr do oczka?

Dla większości osób oczko wodne to mały stawik znajdujący się w ogrodzie, w którym można hodować ryby. Po części zapewne tak jest, bo oczka są idealnym elementem dekoracyjnym, lecz tylko wtedy gdy są prawidłowo utrzymane i tutaj najczęściej pojawiają się problemy. By skutecznie oczyszczać wodę, należy wybrać najlepszej jakości filtr i, mimo że rynek obfituje w takie akcesoria, to warto wcześniej dokładnie sprawdzić, czy będzie skuteczny.

Wybierając filtr, należy zastanowić się:

 •   czy w oczku wodnym będą znajdować się ryby, jeśli tak należy wybrać filtr o dużej wydajności, bo odpowiednie natlenienie wody będzie sprzyjało ich prawidłowej egzystencji. Oczka, które nie będą przeznaczone dla organizmów żywych, nie wymagają natomiast kupna aż, tak wydajnego systemu filtracyjnego.
 •   jakie nasłonecznienie posiada oczko wodne. Niestety mała głębokość oczka, które będzie narażone przez większość dnia na promienie słoneczne, spowoduje, że woda będzie się szybciej nagrzewała, a co za tym idzie, mogą pojawić się glony, gdyż takie warunki im sprzyjają
 • czy w pobliżu oczka wodnego znajdują się drzewa. Wpadające do niego liście oraz inne zanieczyszczenia również mogą przyczyniać się do szybkiego pogarszania się jakości wody.
 • Jak widać, dobór odpowiedniej filtracji ma kluczowe znaczenie, jeśli oczko wodne ma zachwycać swoim nienagannym wyglądem i jeśli mają w nim pływać ryby.

Rodzaje filtrów-które lepsze?

W zależności od potrzeb do wyboru jest filtr do oczka wodnego ciśnieniowy oraz przepływowy. Warto jednak dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb biorąc pod uwagę nie tylko fakt, że powinien działać przez kilka miesięcy w roku, lecz również istotne są jego parametry, które decydują o tym, czy faktycznie woda będzie prawidłowo oczyszczana.

Filtr przepływowy- gdzie go warto zastosować?

Taki rodzaj filtra polecany jest szczególnie przy oczkach wodnych o dużej wielkości i stawach zarybionych. Należy jednak pamiętać, iż taki rodzaj filtra musi być umieszczony ponad powierzchnią wody. W przypadku mniejszego zbiornika wody również można zastosować taki system filtracji jednak, należy dobrać odpowiedni typ filtra.

Filtr do małego oczka wodnego

Budując oczko wodne o niewielkiej średnicy, dobrym rozwiązaniem będzie zapatrzenie się w filtr ciśnieniowy, który musi być zakopany w gruncie obok zbiornika wodnego, który ma oczyszczać. Takie rozwiązanie będzie idealne jeśli planuje się wykonanie fontanny.

Fachowa pomoc w doborze filtra

Jeśli wiedza ogranicza przy doborze odpowiedniego systemu filtracji lepiej poradzić się fachowca, bo zbyt mała jego wydajność bądź nieprawidłowy montaż może spowodować tylko dodatkowe problemy, a glony szybko się zadomowią w zbiorniku.

Jak dobrać filtr do oczka wodnego? komentarze opinie

 • Beata - niezalogowany 2018-02-28 07:29:42

  Rzeczywiście filtr jest bardzo ważny. Mogę to potwierdzić ale ja w swoim oczku wodnym mam też lampę uv. Pomaga to właśnie w zmetnieniu wody i przy glonach. Ostatnio musiałam wymienić w tej lampie zarnik uvc. Kupowałam w sklepie aqua-light.pl (jak ktoś szuka dam namiar na TUV Philipsa pl-s, ale mają też inne https://aqua-light.pl/z-trzonkiem-g23/690-swietlowka-promiennik-uv-c-philips-tuv-pl-s-11w-g23.html ). Wymiana na nowy żarnik uv bardzo pomogła bo od razu jakość wody się poprawiła. Ja z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jak kupujecie filtr do oczka wodnego to kupcie taki z lampą uv. U mnie działa bez zarzutu!

 • gość 2018-03-09 12:47:31

  kupiłem niedawno dom i podwórko jest niestety zaniedbane i potrzebuje trochę pracy żeby lepiej wyglądało. Nad oczkiem się zastanawiam czy zrobić. Ale nie wiem czy to nie za dużo zachodu? Jadę do Nadarzyna 24 marca na tagi zieleni sprawdzę co oni tam będą mówić. Ta Maja z ogrodu tam ma być i jakieś spotkanie z nią będzie może coś ciekawego będzie mówić.

 • Tomek - niezalogowany 2018-03-17 19:52:07

  Oczko wodne daje takie uspokojenie. Szum wody odstresowuje. Ja polecam w ogrodzie nawet male źródełko jesli nie masz miejsca na cos większego. Większe oczko jest fajniejsze, bo możesz dodatkowo wpuścić ryby np karpie koi. Rośliny typu lilie wodne pięknie wyglądają latem. Ja polecam. Zakładaj oczko jak masz gdzie.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl