:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Ireneusz Stachowiak punktuje prezydenta

 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2

Ireneusz Stachowiak na dzisiejszej konferencji prasowej wypunktował prezydenta miasta o bardzo małe pozyskanie środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inowrocław to jedyne miasto prezydenckie w województwie kujawsko-pomorskim, które nie skorzystało z programu EKO-piec 2018. Wystarczyło jedynie złożyć wniosek o dofinansowanie (pieniądze były zabezpieczone dla każdej gminy), a inowrocławianie otrzymaliby 100 tys. zł na wymianę 50 pieców w gospodarstwach indywidualnych. Z oferty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu skorzystało w województwie kujawsko-pomorskim 109 samorządów, tj. wsparcie otrzymają wszystkie samorządy, które złożyły wnioski.

Kolejne 200 tys. zł to środki, które mogły trafić do Inowrocławia na sfinansowanie edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży, a nawet seniorów. WFOŚiGW pokrywa 100% kosztów zadania. Niestety nie trafią, ponieważ prezydent Ryszard Brejza nie złożył wniosku. Pieniądze przekazujemy do centrów edukacji ekologicznej w Bydgoszczy, Toruniu czy Włocławku. Można było także zdecydowanie lepiej wykorzystać dofinansowanie na doposażenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Inowrocławiu. Prezydent złożył wniosek na kwotę jedynie 3869 zł, a wnioskować można było nawet o 50 000 zł. Znając wyposażenie tego obiektu uważam, że te pieniądze bardzo by się przydały. 

Była także możliwość uzyskania dofinansowania na takie działania jak: zabiegi agrotechniczne i pielęgnacyjne, w tym cięcia drzew, wprowadzanie lub odtwarzanie zieleni
w miastach oraz możliwość dofinansowania nagród w konkursach ekologicznych. Niestety Prezydent w piśmie skierowanym do Funduszu napisał, że możliwość pozyskania 100% dofinansowania na nagrody w konkursach ekologicznych dla inowrocławskich dzieci nie jest jego priorytetem.

Warto podkreślić, iż o podanych powyżej możliwościach pozyskania środków Fundusz wielokrotnie informował w mediach, a także podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. pracownicy Urzędu Miasta Inowrocławia.

Prezydent Inowrocławia w połowie lipca zwrócił się natomiast do Funduszu z prośbą
o wsparcie działań Miasta w zakresie budowy parkingów w strefie uzdrowiskowej. Niestety ustawa Prawo ochrony środowiska nie przewiduje finansowania tego typu zadań.

Drodzy Państwo, moja konferencja na skwerze im. Majora Wacława Szewielińskiego nie jest przypadkowa. Chciałbym pokazać Państwu, jak obecnie wygląda miejsce nazwane imieniem Honorowego Obywatela Miasta, wielkiego patrioty, który przelewał krew za naszą Ojczyznę. Wystarczy gołym okiem spojrzeć, żeby stwierdzić, że Inowrocław nie ma dobrego gospodarza.

Kiedy zostanę prezydentem ten skwer zagospodaruję na jeden z tematycznych mini parków, w którym mieszkańcy Inowrocławia będą mogli wypoczywać, ale nie tylko. Ponieważ mój projekt tematycznych parków zakłada zagospodarowanie terenów zielonych
w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Mieszkańcy poza miejscem do odpoczynku i relaksu, zyskają także nową atrakcyjną przestrzeń do rodzinnej zabawy. Miejsca te staną się również ciekawą atrakcją turystyczną, która będzie przyciągała do Inowrocławia mieszkańców pobliskich miejscowości, ale także turystów z całej Polski. Planuję stworzyć m.in. park historii, park muzyczny, park bajek, park sportowca i park odkrywcy.

Z poważaniem,

Ireneusz Stachowiak.


Ireneusz Stachowiak punktuje prezydenta komentarze opinie

 • gość 2018-08-08 21:52:47

  Wszyscy widzimy , że przyszedł czas na nowego gospodarza Inowrocławia.

 • gość 2018-08-08 21:59:13

  Stachowiak ma rację !

 • gość 2018-08-08 23:39:01

  10 lat bezczynności a teraz nagle ma pomysły :)

Dodajesz jako: Zaloguj się