:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Harcerki i harcerze ZHR wybrali Niepodległą!

"Wybieram Niepodległą" - pod takim hasłem grupa ponad 50 harcerek i harcerzy wraz z przyjaciółmi inowrocławskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej spędziła dziewięć dni pomiędzy 9 a 18 lutego br. na obozie zimowym w Korbielowie w Beskidzie Żywieckim. Komendantem zimowiska był pwd. Piotr Bandurski.

Autorski program wychowawczy "Wybieram Niepodległą" powstał z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każdy z zimowiskowych dni miał patrona w postaci Polki lub Polaka - kamieni milowych naszej stuletniej wolności. I tak uczestnicy kolejne dni spędzali w "towarzystwie" Św. Faustyny, Józefa Piłsudskiego, Andrzeja Małkowskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Jerzego Dudy-Gracza, Św. Jana Pawła II, Czesława Niemena i Kamila Stocha.

 Refleksja inspirowana tymi postaciami połączona była z wymiarem praktycznym - uczestnicy zimowiska uzmysłowili sobie, że każde najmniejsze wydarzenie, gest, wybór w naszej codzienności może mieć głębszy wymiar - może być świadomym wyborem Niepodległej rozumianej jako wolność od złych nawyków, sukcesywny rozwój, czy pokonywanie swoich słabości.

Służyło temu wiele działań wychowawczych -  gry harcerskie, w tym Gra Niepodległościowa i tropienie zwierząt, codzienna nauka i doskonalenie jazdy na nartach i snowboardzie, wieczory przy kominku. Niezapomnianym przeżyciem był lot w kosmos w Młodzieżowej Stacji Kosmicznej "Polaris" w Sopotni Wielkiej, zwiedzenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i kopalni soli w Bochni, gra miejska w Krakowie zakończona w klasztorze cystersów w Mogile. Absolutny wyczyn zaś to nocowanie zastępowych we własnoręcznie zbudowanym igloo! 14 lutego we współpracy z miejscowym proboszczem parafii w Krzyżowej harcerki i harcerze przygotowali  obchody 76. rocznicy powstania Armii Krajowej dla mieszańców tej wsi. 

Wspólnie spędzony dobry czas, budowanie relacji, zawiązane przyjaźnie to kapitał, z którym uczestnicy zimowiska przygotowywać się będą do obozu letniego, jaki odbędzie się w lipcu.

Nasze zimowisko odbyło się dzięki pomocy i wsparciu: Wójta Gminy Inowrocław, SOLINO Grupa Orlen, Cuiavia OSM, PWiK sp. z o.o., REMSOD sp. z o.o., POLSIL Biopreparaty, KUNKE Poligrafia, POLMASS S.A., AgroGen, Apteka „Osiedlowa”, KCB Interlight sp. z o. o, WEKTOR s.c., Urzędu Miasta Inowrocław i wielu osób indywidualnych.

ZHR

Harcerki i harcerze ZHR wybrali Niepodległą! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się