:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C bezchmurnie

Delegacja I LO na pogrzebie komandorów

Na zaproszenie Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego,16 grudnia delegacja I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu pod opieką  Łukasza Wróbla, wraz z pocztem sztandarowym, wzięła udział w uroczystym pogrzebie państwowym trzech oficerów Marynarki Wojennej – ofiar zbrodni stalinowskich z 1952 r.

Był wśród nich wychowanek szkoły, komandor Zbigniew Przybyszewski, bohaterski obrońca baterii cyplowej na Helu we wrześniu 1939 r., później więzień oflagu, który po wojnie powrócił do służby w Marynarce Wojennej, awansując na stopień komandora porucznika. W 1950 r. wraz z kilkunastoma wyższymi oficerami został niesłusznie oskarżony o działalność na rzecz wywiadu państw zachodnich i po długim procesie skazany i stracony razem z komandorami Stanisławem Mieszkowskim i Jerzym Staniewiczem. Potajemnie pochowany na warszawskiej „Łączce”, odnaleziony dopiero w 2013 r. przez zespół historyków i archeologów z IPN, mógł dopiero teraz zostać pochowany z wojskowymi honorami na gdyńskim Oksywiu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. zwierzchnik sił zbrojnych – Prezydent RP Andrzej Duda oraz dowództwo Marynarki Wojennej.

I LO pamięta o komandorze Z. Przybyszewskim – jego portret znajduje się w galerii wybitnych wychowanków. Bohaterowi wojny obronnej poświęcona jest też tematyczna tablica w szkolnym muzeum. W 2012 r. szkoła wspólnie z władzami miasta i gminy Kruszwica wnioskowała do MON, aby upamiętnić postać kmdra Zbigniewa Przybyszewskiego, nadając jego imię nowo formowanemu dywizjonowi rakietowemu Marynarki Wojennej. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 22 kwietnia 2016 r. imię kmdra Z. Przybyszewskiego nadano Morskiej Jednostce Rakietowej w Siemirowicach.

Delegacja I LO na pogrzebie komandorów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się