:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Czy powstanie maszt telekomunikacyjny na os. Rąbin?

W czwartkowy ranek na os. Rąbin odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy masztu telekomunikacyjnego w bliskiej odległości bloków mieszkalnych. Mieszkzańcy zapowiadają protesty jeśli nie uda się zatrzymać jego budowy.

W sprawę włączyła się radna miejska Magdalena Łośko oraz radny powiatowy Jacek Olech. My liczymy również na zaangażowanie się s w sprawę posła Krzysztofa Brejzy.  

 

Interpelacja ws. masztu telekomunikacyjnego

Szanowny Panie Prezydencie!

Jak donoszą lokalne media, jeden z operatorów telekomunikacyjnych zamierza wybudować w Inowrocławiu kilkudziesięciometrowy masz telekomunikacyjny. Obiekt ma być zlokalizowany między blokami mieszkalnymi u zbiegu ulic Jana Molla i Emilii Plater (na parkingu marketu) w odległości ok. 15 m od każdego z bloków.

Informacje o planowanej budowie zaskoczyły mieszkańców okolicy, którzy obawiają się, że tego typu obiekt poprzez emisję promieniowania elektromagnetycznego może negatywnie oddziaływać na ich zdrowie. Takie przedsięwzięcie bez wątpienia może wpłynąć również na spadek wartości pobliskich nieruchomości. Jako radna podzielam te obawy.

Firmy z branży telekomunikacyjnej stawiające tego typu obiekty bardzo często podkreślają, że nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego na ludzkie zdrowie, a rozbudowa tego typu infrastruktury ma służyć jedynie zapewnieniu odpowiedniej jakości usług świadczonych przez te firmy. Nie zgadzam się z takimi opiniami.

Najwyższa Izba Kontroli w październiku 2015 r. w wyniku przeprowadzonej kontroli przygotowała opracowanie pn. „Postępowanie administracyjne związane z budową i funkcjonowaniem stacji bazowych telefonii komórkowej". W ocenie Najwyższej Izby Kontroli zwiększanie mocy masztów telekomunikacyjnych (rozbudowa starych lub budowa nowych) powoduje zwiększenie zasięgu oddziaływania pól elektromagnetycznych na sąsiednie nieruchomości. NIK podkreśla, że może to skutkować ograniczeniem praw do tych nieruchomości (w związku ze wzrostem promieniowania elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludzi). Ponadto Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że obowiązujące prawo nie gwarantuje należytego badania wpływu na zdrowie i życie osób
zamieszkujących w pobliżu tego typu anten. Jak czytamy w opracowaniu „...z licznych prasowych i internetowych publikacji wynika, że mieszkańcy, zwłaszcza dużych aglomeracji miejskich, długotrwale przebywający w bezpośrednim sąsiedztwie SBTK skarżą się na pogorszenie stanu zdrowia, które jednoznacznie kojarzą z instalacją i uruchomieniem tych urządzeń w pobliżu miejsc zamieszkania lub pracy, co może wiązać się z przekroczeniem standardów (...) związanych z emisją pola elektromagnetycznego".

Podzielając obawy mieszkańców zwracam się za pośrednictwem Pana Prezydenta do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Inowrocławiu z następującymi pytaniami:

  • Czy, a jeśli tak to kiedy zostało wszczęte postępowanie administracyjne w wyżej opisanej sprawie?
  • Czy do wszczętego/ewentualnego postępowania administracyjnego w tej sprawie w charakterze strony zostaną włączeni mieszkańcy sąsiednich nieruchomości?
  • Czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Inowrocławiu zbada oddziaływanie planowanego do budowy masztu telekomunikacyjnego na zdrowie i życie mieszkańców sąsiednich nieruchomości?
  • Czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Inowrocławiu zbada oddziaływanie planowanego do budowy masztu telekomunikacyjnego na wartość sąsiednich nieruchomości?

Jednocześnie informuję, że w powyższej sprawie staję po stronie mieszkańców, podzielam obawy Najwyższej Izby Kontroli i w najbliższym czasie przystąpię do sporządzania petycji.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Starosty Inowrocławskiego o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu inwestycji w tym miejscu.

Z poważaniem,

Magdalena Łośko

 


Czy powstanie maszt telekomunikacyjny na os. Rąbin? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się