:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C bezchmurnie

Bukszpan – interesujące informacje

Gospodarka, Bukszpan interesujące informacje - zdjęcie, fotografia

Bukszpan jest jednym z najchętniej uprawianych krzewów ogrodowych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwej pielęgnacji oraz możliwości niemal dowolnego formowania.

Stanowisko

Bukszpan nie jest zbyt wymagającą rośliną, jeśli chodzi o podłoże, jednak gleba, w której zostanie posadzony, nie powinna być podmokła ani kwaśna. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacenionych, z tym że lepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Sadzenie bukszpanu nie jest skomplikowanym zabiegiem, tym bardziej że z wyjątkiem zimy, możemy w zasadzie sadzić i przesadzać go przez cały rok. Wystarczy umieścić sadzonkę we wcześniej wykopanym dołku, którego rozmiar powinien być nieco większy niż bryła korzeniowa, a następnie zasypać i obficie podlać wodą. Przed umieszczeniem rośliny w gruncie dobrze jest wymieszać podłoże z kompostem, aby zapewnić jej potrzebne składniki pokarmowe. Jeśli sadzimy bukszpany w grupie lub jako obwódkę rabaty nie możemy zapominać o zachowaniu odpowiedniej odległości. Minimalny rozstaw pomiędzy poszczególnymi roślinami nie powinien być mniejszy niż 20 cm.

Pielęgnacja

Najważniejszym i właściwie jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakiego wymaga bukszpan, jest przycinanie. Nieprzycinany krzew znacznie wolniej się rozkrzewia i nie mamy wpływu na jego kształt. Cięcie bukszpanu możemy przeprowadzić dwa razy w roku. Pierwszy na przełomie maja i kwietnia, kiedy mamy pewność, że nie wystąpią już przymrozki, a drugi pod koniec lata, tak aby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed pierwszymi przymrozkami. Pędy bukszpanu przycinany o około 1/4 do 1/3 długości. Możemy przy tym dowolnie kształtować roślinę, uważając przy tym z wycinaniem starszych pędów. Na ich znacznie wolniej tworzą się przyrosty, może zatem powstać nieestetyczne puste miejsce, które będzie długo zarastało. Bardzo ważne jest przy tym, aby do przycinania bukszpanu zawsze używa

tylko ostrych narzędzi, w przeciwnym razie krzew może nie rosnąć tak intensywnie, jak byśmy chcieli.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Bukszpany uprawiane na zbyt odmokłym podłożu narażone są na atak różnego rodzaju grzybów. Objawem choroby grzybowej bukszpanu są czarne i brązowe przebarwienia. Kiedy zauważymy pierwsze objawy, należy jak najszybciej opryskać krzewy środkiem grzybobójczym. Bukszpan może zostać także zaatakowany przez szkodniki, takie jak: wzdymacz bukszpanowy, mszycę miodówkę bukszpanową, czy przędziorka. Warto zapobiegać chorobom i szkodnikom bukszpanu, stosując opryski profilaktycznie. Więcej na temat uprawy bukszpanu dowiesz się tutaj.

 

Bukszpan – interesujące informacje komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl