:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C słabe opady deszczu

Bezpieczne przewozy ponadgabarytowe

Gospodarka, Bezpieczne przewozy ponadgabarytowe - zdjęcie, fotografia

Transport ładunków ponadgabarytowych wymaga złożonych przygotowań związanych zarówno z kwestiami prawnymi, jak i z organizacją przewozu. O czym trzeba pamiętać, planując tego typu spedycję?

Transportem ponadnormatywnym nazywamy przewóz towaru, którego wielkość przekracza dopuszczalne wymiary pojazdów drogowych. Standardowy pojazd nie może być bowiem szerszy niż 2,55 metra, wyższy niż 4 metry, jego masa wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 40 ton, a długość – 16,5 metra (18,7 m w przypadku ciężarówki z przyczepą). Do przewozu ładunków ponadgabarytowych niezbędne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia.

 

Różnorodność ładunków ponadgabarytowych

 Ładunki ponadnormatywne to bardzo różnorodna grupa. Najczęściej są to urządzenia i konstrukcje przemysłowe. Czasami przewozi się specjalne sprzęty stworzone na potrzeby górnictwa i energetyki. Ładunki ciężkie przeznaczone są także dla przemysłu budowlanego i drogowego. Bywa, że po drogach przewożone są rzeczy bardzo długie, np. tramwaje. Transport ponadgabarytowy obejmuje też ładunki o znacznych rozmiarach i masie, np. przęsła mostów. Inne ładunki są dla odmiany bardzo ciężkie, ale nie przekraczają dopuszczalnych wymiarów (o masie skupionej).

Do przewozu takich ładunków wykorzystuje się zróżnicowane, wyspecjalizowane pojazdy. Na przykład do przewozu urządzeń dla przemysłu energetycznego wykorzystuje się platformy niskopodwoziowe, stosowane między innymi przez firmę matlogistic.pl.

 

Pozwolenie na przewóz

W celu uzyskania zgody na przewóz ładunku ponadnormatywnego należy uzupełnić wniosek zawierający dane o wnioskodawcy, przewoźniku i szczegółach przejazdu – trasie, terminach i parametrach pojazdu. W przypadku przewozu międzynarodowego odpowiednie wnioski muszą być złożone we wszystkich krajach, przez które przebiegać będzie trasa. W Polsce wnioski takie rozpatruje zwykle Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Aby usprawnić przewóz, stosuje się często dodatkowe zabezpieczenie w postaci zakazu transportu nocnego oraz wskazanie konkretnych tras.

Tego typu spedycja wymaga uiszczenia opłat wyznaczanych przez zarządców dróg i organy administracji. Wysokość opłat zależy przede wszystkim od długości trasy. Na stronie internetowej GDDKiA zamieszczone są szczegóły dotyczące procedur, a także kosztów.

Transporty ponadgabarytowe wiążą się z licznymi formalnościami i szeroko zakrojonymi przygotowaniami. Potraktowanie ich poważnie jest gwarantem bezpieczeństwa – zarówno samego załadunku, jak i osób postronnych.

Bezpieczne przewozy ponadgabarytowe komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się