:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C pochmurno z przejaśnieniami

Barokowy jubileusz  „Kujawskiej Jerozolimy”

Pakość, gród Działyńskich  z XIV wieku, świętuje jubileusz 390 lat Kalwarii Pakoskiej powstałej  w epoce baroku. Obecnie na Kalwarii i w klasztorze posługę duchową sprawuje Zakon Franciszkanów, zaś szczególną opiekę  nad zabytkiem Fundacja Kalwaria Pakoska.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż Kal­waria Pakoska jest drugą co do wieku w Pol­sce,  po Kal­warii Zebrzydow­skiej. Trzecią w kolej­no­ści jest Kal­waria w Wej­herowie zbudowana w 1647 r.  W całej Pol­sce  są  24 kalwarie.

 Obchody jubileuszu odbywają  się  pod patronatem Prymasa Polski i  Marszałka  Województwa Kujawsko – Pomorskiego,  trwać będą do połowy września. Wydarzenia jubileuszowe rozpoczęło Sympozjum Naukowe dotyczące Kujawskiej Jerozolimy, z udziałem  naukowców  UJ z Krakowa, UAM z Poznania,  UMK z Torunia, UKW z Bydgoszczy.

Dla mieszkańców nie zabrakło dostojnej muzyki dawnej, szczególnie z epoki  baroku. Takich wspaniałych wrażeń muzyczno - wizualnych dostarczył słuchaczom koncert zespołu „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK  im. J. Korczaka w Inowrocławiu pod kier. art. Izabeli Szyma – Wysockiej i Danuty Szyma. Koncert zachwycił wszystkich słuchaczy z Burmistrzem Miasta Pakości Wiesławem Kończalem na czele. Zespół „Musica Antiqua Inovroclaviensis” gorąco dziękuje za staropolskie gościnne przyjęcie.

 

D.S., Foto: K. Kowalkowska

Barokowy jubileusz  „Kujawskiej Jerozolimy” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na inowroclaw.info.pl